// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Już po raz szósty Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z instytucjami partnerskimi zorganizował East Design Days. To cykliczna impreza poświęcona nowoczesnemu wzornictwu, która w unikalny sposób łączy prezentacje najnowszych trendów w designie z otwartą dyskusją o projektowaniu przedmiotów, wnętrz i architektury. Wydarzenie zbudowało już swoją markę i co roku przyciąga liczną publiczność: przedsiębiorców, inwestorów, samorządowców, przedstawicieli środowiska akademickiego.

Dwudniowe East Design Days wystartowały 12 października. W tym roku program wydarzenia został wzbogacony o obchody jubileuszu 25-lecia kierunku architektura wnętrz oraz Akademię EDD, czyli cykl warsztatów skierowanych do młodych adeptów wzornictwa. Całości towarzyszy hasło przewodnie: „Liczy się wnętrze”.

– To wyjątkowe święto, na które Wydział Architektury Politechniki Białostockiej zaprosił studentów, pracowników, mieszkańców Białegostoku i regionu, a także znakomitych gości z całej Polski. East Design Days pokazują nam najnowsze trendy w designie, uczą jego historii, a także dużo mówią o pięknie wokół nas. Do wielka wartość tego wydarzenia. Jednocześnie East Design Days prezentują potencjał naszej uczelni. Są okazją do świętowania 25-lecia utworzenia architektury wnętrz – kierunku studiów inżynierskich, który cieszy się ogromnym powodzeniem wśród studentów, a jego pracownikom daje wspaniałe możliwości rozwijania działalności artystycznej. Życzę, żeby ten połączony potencjał wykładowców i studentów miał szansę na jeszcze szerszą prezentację – mówiła podczas otwarcia EDD Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Jubileusz kierunku był okazją do posumowań, prezentacji dorobku jego studentów i wykładowców, a także do rozmowy o ramach przyszłej współpracy między młodymi projektantami wnętrz a firmami zainteresowanymi rozwojem wzornictwa. Hala Wydziału Architektury została wypełniona oryginalnymi pracami i projektami architektów wnętrz, które nie tylko udowodniły ich wielki potencjał twórczy, ale też pokazały wielowymiarowość designu.

– Architektura wnętrz to wyjątkowa dziedzina, która bezpośrednio dotyka egzystencji człowieka. To może być mebel, wnętrze, czy różnorodne formy wzornicze, ale też znacznie szersza relacja między formą a przestrzenią, przez którą możemy rozumieć mieszkanie, a także park, czy część miasta… Mamy to wielkie szczęście, że w Politechnice Białostockiej ten interdyscyplinarny kierunek artystyczny, łączymy z solidną bazą wiedzy inżynieryjnej. Nasi studenci po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zdobywają tytuł inżyniera i mogą kontynuować swój rozwój na studiach magisterskich. Przez 25 lat, które minęły od uruchomienia kierunku architektura wnętrz, zebrało się na Wydziale Architektury grono doświadczonych praktyków, którzy w czasie studiów przekazują przyszłym projektantom unikalne doświadczenie i wachlarz kwalifikacji zapewniający dobry start zawodowy. Wśród naszych absolwentów mamy zarówno prawdziwe gwiazdy designu, jak i sprawnych rzemieślników. Obserwowanie ich losów to dla nas wielka satysfakcja. Nasi absolwenci to malarze, fotografowie, architekci… studia na architekturze wnętrz otworzyły ich na różnorodne kreatywne działania. Część z nich z dumą prezentujemy na wystawie podczas East Design Days – mówiła dziekan Wydziału Architektury dr hab. arch. Tatiana Misijuk, prof. PB.

Do udziału w East Design Days Wydział Architektury zaprosił uznanych specjalistów w dziedzinie designu i wzornictwa. W panelach dyskusyjnych o naturze relacji między obiektem a wnętrzem udział wzięli: prof. dr hab. Bogumiła Jung z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr hab. Joanna Walendzik-Stefańska, prof. ASP i prof. PJATK z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. dr hab. arch. Jerzy Bogusławski z warszawskiej ASP oraz Dorota Decewicz-Blaut, manager marki Kodemii, promotorka fińskiego designu. Wśród panelistów są również także prof. dr. hab. arch. wnętrz Andrzej Bissenik, który współtworzył kierunek architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna i dyrektor kreatywna ELLE Decoration.

East Design Days to wydarzenie, które łączy Wydział Architektury z otoczeniem biznesowym. Swój olbrzymi wkład w organizację przedsięwzięcia włożyli przedsiębiorcy – partnerzy Wydziału. W oficjalnym otwarciu wydarzenia udział wzięli: Elwira Horosz, Jarosław Antychowicz – prezes i współwłaściciel firmy Infinity Group oraz Konsul Honorowy Republiki Serbii w Białymstoku, Wojciech Jarmołowicz – Prezes Zarządu Fundacji Unitalent Grupy Unibep, Adam Walicki – Prezes Zarządu Fundacji Resursa Podlaska, Andrzej Parafiniuk – Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku.

Dlaczego osobistości ze świata nauki i biznesu łączą się w dyskusji o wzornictwie?

– Design otacza nas wszędzie! Rano budzimy się w łóżku, które ktoś zaprojektował, stawiamy stopę na dywanie, którego wzór wymyślił projektant, wchodzimy do łazienki, której wyposażenie też ktoś zaprojektował. Wreszcie otulamy się tkaninami, których deseń wyszedł spod ręki artysty. Idąc tym tropem, łatwo zauważyć, że design dotyczy każdego wyrobu, który wyszedł spod ręki człowieka. Moda, meble, tkanina, architektura to wszystko to wytwór naznaczony designem, a także nie ma co ukrywać potężny przemysł. Dlatego spotykamy się na East Design Days na Wydziale Architektury, żeby świętować dobre wzornictwo. Pokazujemy tu szeroki wachlarz designu i zachęcamy do inspirowania się i podejmowania kreatywnego działania – mówiła Elwira Horosz, współorganizatorka East Design Days.

W programie EDD są wystawy studentów, pracowników i byłych pracowników. Prelekcje znakomitych gości i panele dyskusyjne. Na koniec pierwszego dnia studenci wezmą udział w networkingu, czyli spotkaniu z praktykami, absolwentami Wydziału Architektury, którzy już funkcjonują na rynku. Będzie to sposobność żeby zapytać, jak rozpocząć karierę projektanta wnętrz, dołączyć lub samemu poprowadzić firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz. Nowością w formule EDD jest Akademia East Design Days, czyli propozycja dla osób zainteresowanych wzbogaceniem swoich kompetencji w zakresie projektowania wnętrz. W programie Akademii są interaktywne spotkania m.in. z artystą grafikiem Kosmą Masny, czy fotografką przyrody Ewą Przeździecką. Specjaliści przeprowadzą porady wnętrzarskie „Kuchnia bez Tajemnic”. Będą też „Warsztaty BIM z ArchiCAD-em” oraz praktyczne zajęcia przybliżające funkcjonalności oprogramowania do tworzenia list zakupowych i kosztorysów dla wnętrzarzy.

ZAPRASZAMY!

East Design Days 12-13 października 2023! Hasło wydarzenia: „Liczy się wnętrze”

serwis www: eastdesigndays.pl

ORGANIZATORZY: Politechnika Białostocka, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Resursa Podlaska, Elwira Horosz, Infinity Group, Unitalent, Konsulat Honorowy Finlandii w Białymstoku

PARTNER STRATEGICZNY: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

PARTNERZY: Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, Miasto Białystok, KAN Sp. z o.o., Fundacja KAN VISION, PPHU OLCZAK, firma Wiór, Zespół Szkół Technicznych im. gen. W. Andersa w Białymstoku, Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie w organizacji, CENTER-MEBEL sp. z o.o. sp. k.

PATRON MEDIALNY: Builder