Sekcja Sumomasters z Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zajęła trzecie miejsce na Runibot 2023 w Bogocie. W zawodach sumo autonomicznych konstrukcji wzięło udział pięć robotów. W kategorii MegaSumo robot o nazwie Masakrator zajął trzecie miejsce.

W dniach 26-28.04.2023 roku drużyna Sumomasters z Koła Naukowego Robotyków działającego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej wzięła udział w zawodach Runibot 2023, odbywających się w Bogocie w Kolumbii.

Michał Falkowski, Przemysław Pysiński, Rafał Grabowski, Norbert Waśkiewicz i Janusz Chmaruk pod opieką dr. inż. Rafała Grądzkiego wystartowali w konkurencjach MegaSumo (roboty: Masakrator, Javelin oraz Kumo) oraz MiniSumo (roboty: Mini Shiny, Bezi).

Zdecydowanie to kategoria MegaSumo jest koronną kategorią konstruktorów i programistów z sekcji Sumomasters Koła Naukowego Robotyków. W drugiej rundzie starły się ze sobą roboty Masakrator i Javelin białostockich studentów. Do fazy finałowej trafił Masakrator, który uległ konstrukcjom z Meksyku i Kolumbii.

Trzeci z robotów MegaSumo uległ awarii. Niezrażeni studenci wykorzystali już na miejscu zastępcze podzespoły i uruchomili robota, jednak nie udało im się osiągnąć zakładanych parametrów autonomicznej maszyny.

Dzięki determinacji i inżynieryjnemu talentowi drużyny udało się uruchomić robota, który walczył dzielnie, mimo niekorzystnych okoliczności.

– Chociaż robot Kumo nie dorównał konkurencji, jego udział pokazuje, jak dalece roboty sumo są zdolne do adaptacji i pokonywania przeciwności. Ta fascynująca kategoria stanowi doskonałą okazję do obserwacji zaawansowanych technologii i innowacji, które niewątpliwie przyczynią się do dalszego rozwoju robotyki – powiedział dr inż. Rafał Grądzki, opiekun sekcji.

W kategorii MiniSumo wzięło udział 64 roboty, w tym dwa roboty zespołu Sumomasters. Najlepszy okazał się robot Mini Shiny, który ostatecznie zajął 8 miejsce w zawodach.

Dyplom pamiątkowy RUNIBOT-2023-11

(pn)