// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Dobiega końca konkurs na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy istniejącego budynku komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Najlepszy projekt studentów czwartego roku architektury na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej  ma szansę na dalszą analizę pod kątem ewentualnego docelowego wykorzystania. Inwestycja znalazła się w „Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025″ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 

– Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce zwrócił się do Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z prośbą o opracowanie koncepcji rozbudowy i przebudowy jednostki straży pożarnej – wyjaśnia genezę konkursu dr inż. arch. Robert Misiuk z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Do realizacji zadania projektowego przystąpili studenci czwartego roku studiów magisterskich na kierunku architektura.

– Tego typu praca stanowi wdrożenie studentów do życia takiego zawodowego – uważa dr inż. arch. Robert Misiuk.  – Mają oni możliwość spotkania się z inwestorem, pracy na realnej jednostce istniejącej w terenie. To pewnego rodzaju wyzwanie i konkurs, gdzie mogą nie tylko zdobyć nagrodę, ale też zaistnieć już później na rynku zawodowym.  Jako zadanie dydaktyczne to bardzo trafna forma realizacji zajęć, bo nie jest to projektowanie do szuflady tylko  coś co może się przydać inwestorowi.

Prace realizuje jedna grupa semestralna – 15 osób, podzielona na dwuosobowe zespoły.

– Podczas oceny przejściowej na Wydziale Architektury gościliśmy komendanta PSP w Hajnówce i osobę odpowiedzialną za inwestycje – informuje dr inż. arch. Robert Misiuk. – Przeanalizowali oni już wstępnie prace i pokazali, co należałoby ewentualnie jeszcze skorygować. Z ich opinii wynika, że idzie to w dobrym kierunku.

Bo zdaniem nauczyciela akademickiego dobry projekt architektoniczny powinien składać się przede wszystkim z dobrego pomysłu dostosowanego do warunków lokalnych.

– Razem z Ernestem Krzywonosem głównym założeniem naszego projektu było stworzenie ciekawej formy samego obiektu, jednocześnie licząc się z kosztami – podkreśla Jakub Janicki, student czwartego roku na kierunku architektura. – Do tego celu wykorzystaliśmy zubożałe panele słoneczne pokrywając nimi całą formę budynku. Użycie paneli miał na celu przede wszystkim wprowadzeniem jakiejś interesującej fasady, wykorzystując niską cenę samego materiału. Taki zubożały panel kosztuje za metr kwadratowy około 100 zł w porównaniu do tynku, który kosztuje 30 zł, jest to relatywnie niska cena jak na taką technologię. Wprowadziliśmy wertykalne podziały w postaci profili aluminiowych. Wprowadza to troszkę dynamiki do samego budynku. Kolory, które zastosowaliśmy łączą się z tradycyjnymi barwami Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce. To przede wszystkim czerwony z szarymi akcentami.

Studenci do istniejącego budynku zaproponowali dobudowanie wież.

– Dwie wieże, które są dostawione do boków istniejącego budynku służą do suszenia węży strażackich – wyjaśnia Janicki. – Są przeszklone, co wprowadza pewną grę światła i cienia.

Ernest Krzywonos pracujący z Janickim nad projektem zajął się z kolei istniejącym wnętrzem budynku.

– Naszym głównym celem było stworzenie odseparowanych stref funkcjonalnych dzielących kondygnacje – wyjaśnia student piątego roku architektury. – Zaprojektowaliśmy strefę wypoczynkową i sanitarną dla strażaków oraz strefę sypialni, oddzielną strefę administracyjną i biurową oraz strefę dla gości w postaci tzw „ognika” oraz strefy edukacyjnej, jak i strefę konferencyjną w postaci sali konferencyjnej na poddaszu, która będzie połączona z tarasem widokowym.

Z takim samym zadaniem mierzą się Agnieszka Łaska i Katarzyna Krassowska.

We wnętrzu głównym problemem był brak funkcjonalności obiektu – wyjaśnia Krassowska. – Musiałyśmy skupić się na przywróceniu dobrej funkcji komunikacji, żeby ułatwić funkcjonowanie strażaków w tym obiekcie. Obiekt nie był przystosowany do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dlatego zaprojektowałyśmy windę, żeby był on dostępny dla wszystkich.

Studentka podkreśla, że ważnym elementem pracy projektowej było dostosowanie budynku do obecnie obowiązujących przepisów.

Agnieszka Łaska skupiła się na zewnętrznej bryle budynku. 

– Zmieniamy dach, dodatkowo dobudowujemy wieżę strażacką – opowiada o wspólnej pracy z Katarzyna Krasowską. – Skupiłyśmy się również na doświetleniu wnętrza, bo takie były  wytyczne inwestorskie. Wykorzystałyśmy duże przeszklenia, które umożliwią dostarczanie światła do wewnątrz. Na elewacji, za pomocą styropianu,  dodałyśmy różne wysunięcia, jakby belki dekoracyjne, które unowocześniają ten budynek, nadają mu charakteru. Dodatkowo zastosowałyśmy niepalne aluminiowe płyty kompozytowe Alucobond, które są bardzo nowoczesne i dekoracyjne. Zastosowałyśmy oświetlenie,  które również i w nocy sprawi, że budynek będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie.

Wszyscy studenci czwartego roku architektury cieszą się z udziału w konkursie.

– Na pewno jest to nowe doświadczenie – mówi Łaska. – Na co dzień nie mamy możliwości przebywania w takim miejscu, jakim jest straż pożarna.  Przy tym projekcie mieliśmy możliwość zobaczenia wnętrza i funkcjonowania tego obiektu. Dzięki temu mamy też doświadczenie, które może nam się przydać w przyszłości w zawodzie. Sama projektowanie tego obiektu jest czymś bardzo interesującym. Dzięki konkursowi mamy okazję zobaczyć jak to jest i dowiedzieć się czegoś nowego. Ogromną motywacją jest to, że zwycięski projekt może być zrealizowany.

Rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy istniejącego budynku komendy PSP w Hajnówce planowane jest w czerwcu, pod koniec zajęć. Dwa lata temu studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z powodzeniem projektowali jednostkę ratowniczo-gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Plażowej.

(jd)