Cztery drużyny studentów zagranicznych, a także reprezentacje studentów z Polski oraz kadry Politechniki Białostockiej zmierzyły się w drugiej edycji Turnieju Piłki Nożnej BUT CUP o Puchar Rektor Politechniki Białostockiej. Po zaciętych eliminacjach i pełnym emocji finale ze zwycięstwa cieszyła się jedenastka występująca pod nazwą „Panthers”, w której składzie wystąpili studenci z Algierii, Hiszpanii, Zimbabwe, Egiptu, Maroko, Palestyny i Turcji.

Wydarzenie w ramach projektu „Welcome at BUT”, finansowanego ze środków Programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej organizowały Działy Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.

– Ogromnie się cieszymy, że już po raz drugi mogliśmy zorganizować turniej piłkarski o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej z projektu wspieranego przez NAWA. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że po raz pierwszy mogliśmy zorganizować go na nowo otwartym kompleksie boisk na kampusie PB. To miejsce, które ma ogromny potencjał i potrafi świetnie zjednoczyć naszych studentów: polskich i zagranicznych. Razem się tu bawią, razem uprawiają sport. W procesie internacjonalizacji naszej uczelni, a szczególnie działaniach związanych ze wspieraniem mobilności akademickiej, bardzo istotne jest proponowanie obcokrajowcom, którzy przyjeżdżają do nas na studia różnych form i okazji do zintegrowania się ze społecznością PB. W tym kontekście organizujemy rozgrywki sportowe, które – co należy podkreślić z ogromną satysfakcją – możemy teraz uprawiać na kampusie Politechniki Białostockiej – podkreśla Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.

Do zabawy chętnie włączyli się studenci zagraniczni, którzy w Politechnice Białostockiej studiują w ramach programu Erasmus+ lub na pełnych cyklach studiów. Choć na co dzień studiują na różnych kierunkach i różnych wydziałach uczelni potrafili szybko sformować cztery drużyny i ambitnie powalczyć o medale.

W finale Turnieju wystąpiły aż 3 międzynarodowe zespoły. W zwycięskich „Panterach” zagrali studenci, którzy pochodzą z Algierii, Hiszpanii, Zimbabwe, Egiptu, Maroko, Palestyny i Turcji. W drużynie „ESCUADRON REDONDO”, która zajęła miejsce drugie wystąpili studenci z Hiszpanii, Urugwaju oraz Bośni i Hercegowiny. Choć walczyła zacięcie, drużyna „TORTILLA DE PATATA” złożona ze studentów z Hiszpanii i Włoch, przegrała w meczu o trzecie miejsce z reprezentacją studentów Politechniki Białostockiej.

– Pierwszą bramkę straciliśmy dość niefortunnie. Strzelił ją bramkarz z drużyny przeciwnej. Drugą rywale wywalczyli z kontry. Ale już druga połowa meczu była nasza i wywalczyliśmy 3 do 2 dla nas. Muszę powiedzieć, że to był trudny przeciwnik, aczkolwiek udało się nam zagrać swoje do końca – mówił Marcin Krysztopik, student I stopnia na kierunku zarządzanie, na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB.

Polska drużyna powstała spontanicznie, choć większość graczy znała się wcześniej, z zajęć futsalu uprawianych hobbistycznie na hali Akademickiego Centrum Sportu. Teraz futsalowcy oraz inni sportowcy PB będą mogli korzystać z oddanego do użytku 3 czerwca 2024 r. kompleksu boisk.

– Dodam, że w barwach Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Białostockiej biegam przełaje. A ostatnio, w Akademickich Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce, wystartowałem na dystansie 400 metrów. Muszę przyznać, że na taką profesjonalną bazę do rozwijania pasji sportowych musieliśmy trochę poczekać, ale w końcu powstała i jest mega – cieszy się Marcin Krysztopik.

Mecze II Turnieju Piłki Nożnej BUT CUP o Puchar Rektor Politechniki Białostockiej profesjonalnie sędziował Jacek Klimowicz.

– Zawodnicy grali ostro, nikt się tu nie oszczędzał. Stąd trzeba było nie raz gasić emocje, pojawiły się żółte i czerwone kartki. Muszę powiedzieć, że podczas pierwszej edycji Turnieju, którą też miałem okazję sędziować, było podobnie. Zawodnicy z Politechniki grają z wielką ambicją – mówił Jacek Klimowicz.

Zacięcia nie zabrakło drużynie kadry Politechniki Białostockiej. Niestety nie przeszła ona do finałów Turnieju.

– Chcieliśmy co najmniej powtórzyć wynik sprzed roku, czyli zająć trzecie miejsce, ale tym razem studenci byli lepsi. Nie mówimy jednak ostatniego zdania i za rok spróbujemy ponownie. Korzystając z okazji dziękuję za udział i sportową postawę całej naszej jedenastce, czyli wykładowcom i pracownikom administracyjnym Politechniki Białostockiej. Od kilku lat spotykamy się i wspólnie trenujemy. W tym roku po raz pierwszy mogliśmy zagrać na nowym boisku. Z taką bazą sportową na kampusie nasza forma pójdzie w górę! – zapowiada Jarosław Kierdelewicz ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej, kapitan uczelnianej reprezentacji.

– W tym konkursie wszyscy są zwycięzcami, bo łączy nas uczelnia i łączy nas umiłowanie sportu. Kończymy drugi Turniej o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej w Piłce Nożnej, ale pierwszy rozgrywany na naszym kompleksie boisk i kortów. Cieszę się, że studenci polscy i zagraniczni, a także nasi pracownicy mogli wypróbować nową murawę. Wszystkim zawodnikom Turnieju serdecznie gratuluję! – podczas wręczenia pucharów i medali mówiła Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Wyniki II Turnieju Piłki Nożnej BUT CUP o Puchar Rektor Politechniki Białostockiej:

Miejsce 1.

Międzynarodowa drużyna PANTHERS