// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Znamy zwycięzców konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w woj. podlaskim!

21 listopada 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej obył się finał regionalnego konkursu Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.

Wyłoniliśmy 5 zespołów uczniów ze szkół ponadpodstawowych, które będą reprezentować województwo podlaskie w wielkim finale.

 

 

To był decydujący moment zmagań nastoletnich badawczy z Podlasia! Prezentacja własnych projektów przed publicznością oraz komisją konkursową miała przesądzić o zakwalifikowaniu 5 zespołów do międzywojewódzkiego etapu konkursu. Robot, który dociera do trudno dostępnych miejsc, badania dotyczące jakości i poprawy jakości powietrza, urządzenie do produkcji materiału do druku 3D. To tematy przewodnie zwycięskich prac! Jedno z nich opracowali uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

W finale wzięło udział 16 zespołów uczniowskich ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku, Hajnówki, Dąbrowy Białostockiej oraz Bielska Podlaskiego. Wystąpili przed komisją konkursową oraz publicznością  przedstawiając swoje koncepcje, wykorzystane narzędzia i technologie, a także przebieg realizacji i wyniki badań swoich prac. Przeważały projekty z zakresu ekologii, energetyki oraz programowania. Wiele projektów skupiało się na tematach, które są na czasie i mają znaczenie dla społeczności lokalnej, a więc badają poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jakość powietrza, wody oraz poziom zużycia energii. Uczniowie klas o profilach ścisłych skoncentrowali się na rozwiązaniach technicznych, które wykorzystali do opracowania projektów z obszaru geodezji, robotyki, elektroniki i informatyki. Powstał m.in. robot ratunkowo-rozpoznawczy, nowoczesna metoda archiwizacji budynków, czy inteligentna komora do hodowli roślin.

Komisja konkursowa, w skład której weszli naukowcy z Politechniki Białostockiej oceniali wartość naukową zaprezentowanych prac. Liczyła się inwencja i oryginalność w wyborze tematów, a także kreatywność i podejście do tematu badawczego. Kluczowe znaczenie miał charakter użytkowy projektu i możliwość zastosowania go w praktyce. Ważne było zaangażowanie, które w przyszłości może zaprocentować sukcesami naukowymi.

– Prezentacje, które są przedstawiane jednoznacznie pokazują, że uaktywniły środowisko uczniowskie. To jest też potencjalna możliwość kontynuacji tych zainteresowań w kołach naukowych na uczelni. Widać również, że środki finansowe otrzymane na realizację projektów przez uczniów nie były źle wydatkowane, wręcz odwrotnie. Takie dedykowanie pieniędzy w określonych tematach pokazuje, że ci uczniowie chcą się wykazać, chcą zrobić więcej. To jest przede wszystkim zasługa pasji, którą ci uczniowie mają i którą się wykazują – mówił prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który należał do komisji konkursowej i recenzował projekty uczniów.

Zespoły, które wystąpiły w finale otrzymały dofinansowanie na realizację swoich pomysłów w wys. do 10 tys. zł.  Zdolni uczniowie do 31 października 2023 r. realizowali w swoich prace badawcze w pojedynkę lub w zespołach trzyosobowych. Co ważne, udział w konkursie wiązał się ze wsparciem opiekuna ze szkoły, ale i eksperta z Politechniki Białostockiej, który sprawował opiekę merytoryczną i służył uczniom swoją wiedzą i doświadczeniem.

Po burzliwych obradach komisja konkursowa wyłoniła 5 laureatów etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”:

 • Zespół w składzie: Michał Pogorzelski, Mateusz Kondzior, Gerard Przybyszewski

Nauczyciel: Karol Przybyszewski

Opiekun z PB: dr inż. Tomasz Grześ

Tytuł projektu: Monitorowanie i optymalizacja warunków w mieszkaniu

Technikum Programistyczne INFOTECH

 •  Zespół w składzie: Filip Kackieło-Wargulewski, Zachary Czech, Dawid Kakareko

Nauczyciel: Karol Przybyszewski

Opiekun z PB: dr inż. Jarosław Wiater

Tytuł projektu: CyberFill

Technikum Programistyczne INFOTECH

 •  Zespół w składzie: William Zagórecki, Jonasz Michaluk, Zofia Budnicka

Nauczyciel: Honorata Buczkowicz

Opiekun z PB: dr inż. Rafał Kociszewski

Tytuł projektu: Spy Rover – robot ratunkowo-rozpoznawczy

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

 • Zespół w składzie: Lena Jurczuk, Kasjan Artemiuk, Julian Czykwin

Nauczyciel: Ireneusz Krasowski

Opiekun z PB: dr inż. Ewa Szatyłowicz

Tytuł projektu: Air Quality Meter System

II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim

 • Zespół w składzie: Bartosz Grodzki, Mikołaj Kowalczuk, Łukasz Łaszkiewicz

Nauczyciel: Marzenna Skibicka

Opiekun z PB: dr inż. Małgorzata Rauba

Tytuł projektu: Waloryzacja środowiska przyrodniczego w wybranych dzielnicach Białegostoku i na obszarach podmiejskich na podstawie skali porostowej

 VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku

Gratulujemy! 5 zwycięskich zespołów uczniowskich przechodzi do etapu międzywojewódzkiego. Będą reprezentować województwo podlaskie w wielkim finale, który odbędzie się 6 grudnia na kampusie Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą konkurować z zespołami z województw lubelskiego i podkarpackiego. 6 najlepszych zespołów projektowych z trzech województw otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Skład Komisji Konkursowej etapu regionalnego konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec:

 1. prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier
 2. dr hab. inż. arch. Bartosz Czarnecki, prof. PB
 3. dr hab. Katarzyna Czerewacz-Filipowicz, prof. PB
 4. prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk
 5. prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz
 6. dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB 
 7. prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski
 8. dr hab. Agnieszka Malinowska, prof. PB
 9. prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk
 10. prof. dr hab. Jarosław Perszko
 11. dr hab. inż. Andrzej Ruszewski, prof. PB

Konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec jest realizowany w obszarze NAUKA w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Więcej o I edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”

Przypominamy też, ze ruszyła II edycja konkursu – szczegóły na stronie 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z finału etapu regionalnego konkursu:

(mz)