// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Tam gdzie mowa o popularyzacji nauki, zachęcaniu do rozwijania pasji technicznych, a także sile wyobraźni, która może stać się źródłem innowacji – tam nie może zabraknąć Politechniki Białostockiej! Dlatego naszych pracowników i studentów będziecie mogli spotkać na Pikniku Rodzinnym „Z nauką za pan brat!”. Zapraszamy w niedzielę 3 września 2023 r. na tereny zielone kampusu Politechniki Lubelskiej.
 

To już druga edycja Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bezpieczny Wschód. Tym razem jego gospodarzem została Politechnika Lubelska. Impreza rozpocznie się o godzinie 11, a zakończy wraz z zachodem słońca. Organizatorzy zapowiadają niezapomniane atrakcje: pokazy policyjne, interaktywne warsztaty naukowe, kolorowy jarmark kreatywności i eksperymentów. Szykuje się wspaniała zabawa dla całych rodzin.

W wydarzeniu po raz pierwszy wezmą udział przedstawicie Politechniki Białostockiej. Do Lublina pojedzie ekipa SumoMasters, czyli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Robotyków, które działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej oraz studenci z Koła Naukowego Leśników, które związane jest z Instytutem Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wspólnie stworzą na stoisku naszej uczelni ciekawą i różnorodną ofertę, będzie coś dla miłośników techniki, a także osób, którym bliska jest troska o zasoby naturalne.

SumoMasters to pasjonaci robotyki, którzy udowadniają, że najlepsze na świecie roboty do walk sumo powstają w stolicy Podlasia!

Studenci z SumoMasters zajmują się budowaniem robotów sumo, które są autonomiczne i startują w międzynarodowych zawodach robotycznych. Każdy robot składa się z elementów mechanicznych, elektronicznych oraz informatycznych, bo wiedza potrzebna do zbudowania walecznego robota jest sumą doświadczeń z kilku działów nauki!

Na Piknik w Lublinie zabieramy ring, na którym prezentować będziemy walki robotów startujące w kategorii MegaSumo, czyli Masakrator i Javelin. Obie konstrukcje mają za sobą zwycięstwa na turniejach krajowych i zagranicznych. Ważą do 3 kilogramów, więc można zaryzykować stwierdzenie, że to będzie starcie tytanów. Mam nadzieję, że zaciekawimy tym młodych pasjonatów robotyki. Oprócz pokazów walk MegaSumo, MiniSumo i NanoSumo chcemy opowiadać o tym, jak powstają roboty, co musimy umieć, żeby stawić czoła konkurencji, no i jak miło jest stawać na podium turniejów w Polsce i za granicą – mówi Michał Falkowski z drużyny SumoMasters.

Konstrukcje SumoMasters zdobyły dla Politechniki Białostockiej niejedną cenną nagrodę. Nasi studenci jedyni w Polsce wygrali zawody robotyczne w Japonii International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio. Od 2017 roku żadnej ekipie z Polski nie udało się powtórzyć tego sukcesu! Drużyna SumoMasters reprezentowała uczelnię na zawodach i turniejach rozgrywanych w Polsce, Hiszpanii, Rumunii, na Litwie, w Estonii, Chinach, Kolumbii oraz Brazylii! Startuje w kategoriach mini, mega oraz nano sumo, a także wystawiamy roboty typu freestyle, czyli robota według inwencji twórczej konstruktora. Oprócz zawodów wyjeżdża na konferencje naukowe m.in. w Japonii, w Korei, ale także w Polsce czy na Słowacji. W 2021 roku podczas 6. Forum Inteligentnego Rozwoju sekcja SumoMasters została wyróżniona tytułem „Zasłużona dla Inteligentnego Rozwoju” za wyróżniającą się działalność w obszarach rozwoju i popularyzacji innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych. Jest również beneficjentem konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Najlepsi z najlepszych!”. Opiekunem naukowym sekcji SumoMasters jest dr inż. Rafał Grądzki z Katedry Robotyki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

 

 

Natomiast ekipa z Koła Naukowego Leśników stoi po zielonej stronie mocy!

Koło skupia studentów zainteresowanych naukami przyrodniczo-leśnymi i ochroną zasobów naturalnych. W ramach licznych projektów członkowie Koła Naukowego Leśników zdobywają nowe umiejętności i wiedzę. Eksplorują przede wszystkim wielkie bogactwo leśne naszego regionu, czyli Puszczę Białowieską. Monitorują liczebność i jakość owadów żerujących na igłach sosny, badają populacje ssaków drapieżnych, zbierają nasiona jodły z plantacji zachowawczej i sadzą ją w szkółce Nadleśnictwa Hajnówka. W ramach akcji „Woda jest z lasu” budowali tamy, zatrzymujące wodę w ekosystemie leśnym. Uczestniczą też w konferencjach, sympozjach i wyjazdach naukowych.

To prawdziwi miłośnicy botaniki i zoologii, którzy chętnie dzielą się swoją pasją z innymi. W Kole Naukowym Leśników są wspaniali edukatorzy leśni, którzy nauczą, jak rozpoznawać tropy zwierząt, rozróżnić gatunki drzew i pokochać owady!

Opiekunami naukowymi Koła Naukowego Leśników Politechniki Białostockiej są mgr inż. Karolina Gabrysiak i mgr inż. Konrad Wilamowski.

Zabieramy ze sobą tysiące egzemplarzy spreparowanych owadów, które występują na terenie Puszczy Białowieskiej. To duża część kolekcji, którą zebrali pracownicy Instytutu Nauk Leśnych. Warto podkreślić, że owady stanowią prawie 90% gatunków wszystkich zwierząt. Do tego jest to grupa niesamowicie różnorodna. Chcemy o tym opowiedzieć i przybliżyć odbiorcom fascynujący świat owadów. Na zdjęciach pokażemy naturalne środowisko występowania owadów, będzie je też można obserwować w ogromnym powiększeniu mikroskopu skaningowego – zapowiada mgr inż. Konrad Wilamowski, któremu na stoisku w Lublinie towarzyszyć będzie dr inż. Monika Puchlik.

 
Warto przypomnieć, że Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska oraz Politechnika Rzeszowska współpracują ze sobą w ramach Sieci Politechnicznej Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uczelnie realizują działania w trzech obszarach – kształcenia, działalności naukowo-badawczej oraz kreowania wzajemnych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dzięki temu zwiększają swoją konkurencyjność w wielu aspektach, w tym podniesienia jakości kształcenia oraz poprawy jakości życia społeczności lokalnej.

Na Pikniku Rodzinnym w Lublinie odwiedzić też będzie można stoiska Politechniki Lubelskiej i Akademia Straży Pożarnej w Warszawie. A Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie pokaże symulator lotu.

Więcej informacji o Pikniku Rodzinnym „Z nauką za pan brat!” w wydarzeniu na facebooku
3 września (niedziela), od godz. 11:00
Tereny zielone kampusu Politechniki Lubelskiej

POBIERZ PLAN PIKNIKU RODZINNEGO, 3.09.2023

(mr)