// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

To było pierwsze tego typu wydarzenie!  Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej zainicjował i zorganizował akcję  „Rozkład jazdy – jak nie zgubić się na studiach” adresowaną do studentów pierwszego roku.

Świeżo upieczeni studenci naszych 6 wydziałów byli pod wrażeniem takiego powitania!

Poznali najważniejsze osoby i otrzymali praktyczne wskazówki, jak odnaleźć się na studiach. Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji!

 

„Rozkład jazdy – jak nie zgubić się na studiach” – pod takim hasłem powitaliśmy na naszym pokładzie nowych studentów. Zapięliśmy naukowe pasy i ruszyliśmy w podróż w kierunku wiedzy, pasji i niesamowitej przygody, jaką są studia w Politechnice Białostockiej! Impreza w tak bogatej formule odbyła się po raz pierwszy w naszej uczelni.

– Chcieliśmy w tym roku lepiej przygotować nowych studentów do zmian, jakie czekają na nich po przyjściu na studia. Rozwinęliśmy więc coroczne szkolenia dla pierwszaków o spotkania z samorządem, kołami naukowymi, czy władzami wydziału oraz daliśmy im możliwość zadawania pytań. To był dla nas eksperyment. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Odbiór był bardzo pozytywny. Przeprowadziłem wiele rozmów z nowymi studentami i widziałem, że byli bardzo pozytywnie zaskoczeni zarówno formą, jak i skalą. Miałem wrażenie, że dzięki temu oswajają się z uczelnią i nami – mówił po wydarzeniu Adrian Twardowski, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej, jeden z pomysłodawców eventu.

I rzeczywiście! Studenci ciepło wypowiadali się o tego rodzaju powitaniu, a towarzyszyliśmy im na spotkaniach poszczególnych wydziałów w dniach:

W roku akademickim 2023/2024 przyjęliśmy na 29 kierunkach studiów I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) aż 2188 nowych studentów! Co zaoferowaliśmy im na start w ramach Rozkładu jazdy?

Młodzi ludzie spotkali się w władzami uczelni i wydziałów, opiekunami dydaktycznymi kierunków, wykładowcami, przedstawicielami Dziekanatów i Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. W spotkaniach rozpoczynających nowy rok akademicki uczestniczyła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej oraz dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej, którzy witali studentów motywując ich do zdobywania wiedzy, podejmowania naukowych wyzwań, odkrywania pasji i rozwijania swoich możliwości zawodowych.

Obecni na spotkaniach przedstawiciele władz wydziałów tworzyli ciepłą atmosferę, wspierając studentów cennymi wskazówkami, przydatnymi na nowej drodze edukacji. Pracownicy dziekanatów wyjaśniali najważniejsze kwestie związane z procedurami studiowania i załatwiania formalności na 6 wydziałach uczelni.

Ważnym „przystankiem” podczas „Rozkład jazdy – jak nie zgubić się na studiach” była tzw. „Kawka z Dziekanem”.  Każdy nowo przyjęty student mógł osobiście poznać i porozmawiać z Dziekanem swojego wydziału, co owocowało ciekawymi dyskusjami i niespodziewanymi pytaniami ze strony przyszłych specjalistów wielu branż. Jak pokazuje zainteresowanie taką formą bezpośrednich spotkań, przełamanie „lodów” było niezwykle potrzebne i pozwalało poznać się wzajemnie.

Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska studenckich kół naukowych, gdzie można było na żywo zobaczyć projekty realizowane przez pasjonatów ze starszych roczników uczelni. A że świeże pomysły zawsze są mile widziane, udało się zrekrutować kilku nowych śmiałków, którzy będą rozwijać działalność naszych kół!

„Last but not least”, czyli koło fortuny. Ta atrakcja była wisienką na naszym powitalnym torcie. Studenci ochoczo kręcili kołem wygrywając gadżety z logo PB.

A jakie wrażenia mieli najbardziej zainteresowani? Dlaczego wybrali studia w naszej Uczelni? Zrobiliśmy małą studencką sondę!

– Zaczynam studia na gospodarce przestrzennej. Wybrałam ten kierunek, ponieważ podobała mi się oferta edukacyjna Politechniki Białostockiej. Uważam też, że uczelnia ma dobrze rozwinięte koła naukowe i organizacje studenckie. W tamtym roku byłam na Juwenaliach na Politechnice Białostockiej  i bardzo mi się spodobały. Nie mogę doczekać się aż w przyszłych latach jako studentka Politechniki Białostockiej będę uczęszczała na różne wydarzenia – mówiła entuzjastycznie Kinga Puchalska, studentka 1. roku na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, która zdradziła nam, że pochodzi z Białegostoku, ale przez 18 lat mieszkała w Anglii. Po ukończeniu tam szkoły i po przeprowadzce do kraju zdecydowała się rozpocząć studia właśnie u nas! Trafiony wybór!

 Z kolei Mateusz Fiodorow, przyszły specjalista IT, przyjechał do nas spod Warszawy i do wyboru naszej uczelni skłoniły go zainteresowania.

– Wybrałem na Politechnice Białostockiej kierunek informatyka i ekonometria, ponieważ od zawsze jest to moja pasja. Interesuję się też fotografią i zamierzam dołączyć do SAF’u – mówił student Wydziału Informatyki. 

Na spotkaniach Wydziału Architektury poznaliśmy znakomitych młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z projektowaniem, zarówno architektury, wnętrz, jak i … gier.

– Wybrałam grafikę, ponieważ bardzo dużo rysuję i od dłuższego czasu interesuję się wszystkim, co znajduje się w świecie elektronicznym – grami, wszelkiego rodzaju animacjami. Chciałabym poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, a także robić w przyszłości to, co kocham – wyjaśniała nam Julia Godlewska na Wydziale Architektury. Trzymamy mocno kciuki za realizację jej pasji!

Politechnika Białostocka znana jest z wyjątkowej kadry, jakości kształcenia i fantastycznych projektów studentów. Mamy na to dowód!

– Wybrałem studia dualne na kierunku elektrotechnika, ponieważ zawsze mnie fascynowała elektryka. Jest to bardzo przyszłościowy zawód, można po tym robić wiele ciekawych, innowacyjnych rzeczy, takich jak na przykład łaziki marsjańskie. Planuję wstąpić do Koła Naukowego Automatyki i Robotyki. Wcześniej już byłem w gimnazjum w takim kole, złapałem do tego dryg i zafascynowałem się robotyką – mówił Przemek Zawadzki, dumny student 1. roku na Wydziale Elektrycznym.

Marka Politechniki Białostockiej jest rozpoznawalna w Polsce i za granicą. Ale jak się okazuje, niektórzy nowi studenci znają naszą uczelnię od dawna! Przykładem jest Hubert Baranowski, który jest absolwentem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i jednocześnie studentem 1. roku inżynierii produkcji na Wydziale Inżynierii Zarządzania.  

– Styczność z Politechniką Białostocką miałem przez 4 lata, ponieważ uczyłem się w tutejszym liceum, gdzie poznałem fantastyczną kadrę, która inspiruje uczniów do pracy, co bardzo dobrze owocuje. Wybrałem ten kierunek, ponieważ bardzo podobają mi się przyszłościowe zajęcia, jakie są w planie studentów oraz możliwości, jakie daje mi ukończenie tego kierunku. Jestem pewien, że podjąłem dobrą decyzję i nie zawiodę się studiami w Politechnice Białostockiej.

Na naszej trasie rozmów ze świetnymi młodymi ludźmi, napotkaliśmy również Gabrysię, która traktuje studia na bioinżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym jako alternatywę studiów medycznych.

– Wybrałam inżynierię biomedyczną. W liceum uczyłam się na profilu biologiczno-chemicznym. Chciałam wybrać kierunek związany z medycyną, ale nie chciałam, żeby to była stricte medycyna. Dlatego ten kierunek będzie najlepszym wyborem. Mogę po nim programować, projektować na przykład protezy. Mam duży wybór, więc wydaje mi się to idealnym rozwiązaniem – przekonywała Gabriela Szepietowska.

Cieszymy się, że mogliśmy poznać tylu nowych świetnych studentów. Jesteśmy wdzięczni, że podzielili się z nami swoimi historiami, marzeniami i planami życiowymi. Życzymy im powodzenia i realizacji pasji w Politechnice Białostockiej. Dołożymy wszelkich starań, by kończyli studia z równie wielkim entuzjazmem i energią, jak w momencie, gdy je zaczynali.

Dziękujemy Samorządowi Studenckiemu Politechniki Białostockiej za wspaniałe zorganizowane przedsięwzięcie i przyjacielską atmosferę.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu wydarzenia. Za rok kolejna Jazda!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia:

Podczas wydarzenia „Rozkład jazdy – jak nie zgubić się na studiach” na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku spotkaliśmy Mateusza Baranowskiego z Łap. Obejrzyjcie wideo z jego udziałem:

Jakub Jackowski – nowy student kierunku cyfryzacja przemysłu na Politechnice Białostockiej:

Dorota Kobeszko – studentka biotechnologii na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB:

Hubert Baranowski – student inżynierii produkcji na Wydziale Inżynierii Zarządzania PB:

Aleksander Wiktor – student kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym PB:

Agnieszka Matwiejczuk – studentka leśnictwa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB:

Dominika Zawistowska – studentka matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki PB:

(mz)