Co wspólnego z matematyką ma wyścig zwierząt i spacer po ZOO? Jak zostać SuperFarmerem? Jak zaprogramować robota SUMO? Matematyka wyborcza – jakie ma to znaczenie dla obywateli? Jak w autobusie można ćwiczyć szare komórki? Organizatorzy Podlaskich Dni Matematyki udowadniają, że matematyka jest fascynującą dziedziną, która znajduje zastosowanie w każdym obszarze naszego życia. Tegoroczna edycja ma wyjątkowo bogaty program. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich, jak i studenci oraz wszyscy pasjonaci tej królowej nauk znajdą coś dla siebie! Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej serdecznie zapraszają do udziału w Podlaskich Dniach Matematyki, które odbędą się w dniach 25-27.10.2023 r. stacjonarnie w Politechnice Białostockiej oraz online. Wydarzenie patronatem objęła Rektor Politechniki Białostockiej.

Wykłady, warsztaty, piknik matematyczny, wystawa fotografii, konkursy i quizy, autobusowe łamanie główki oraz gra terenowa. Tegoroczne Podlaskie Dni Matematyki to „2 w 1” – nauka, ale i świetna zabawa. W wydarzeniu mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci, nauczyciele, rodzice, jak i wszyscy chętni. W ramach wydarzenia po raz pierwszy odbędzie się też Matematyczna Gra Terenowa, do której udziału zachęcamy uczniów szkół średnich – tylko 5 drużyn może wziąć udział, więc warto zarejestrować się już dziś! Program oraz rejestracja znajdują się na stronie – zarejestruj się!

Celem wydarzenia jest popularyzacja matematyki, która znajduje szerokie zastosowanie w nauce, inżynierii i technologii, ale i w życiu codziennym. Poprzez przyjazną i zabawną formę chcemy zachęcić uczniów do poznania i polubienia dziedziny, która odgrywa istotną rolę w większości zawodów, zarówno w pracy programisty, analityka bankowego, jak i specjalisty do spraw finansów i controllingu.

Ogromną wartością wydarzenia jest udział znakomitych prowadzących. Większość spotkań prowadzą wykładowcy z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Do realizacji wydarzenia zostali zaproszeni też wykładowcy z uczelni polskich oraz zagranicznych, którzy prowadzą wykłady online. Wykłady będą prowadzone w większości w języku polskim, jednakże w programie znajdą się również atrakcyjne prezentacje w języku angielskim.

Udział w Podlaskich Dniach Matematyki jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja (nauczyciel lub rodzic rejestruje wybraną liczbę uczniów). Warto się pospieszyć, gdyż liczba miejsc na niektóre zajęcia jest ograniczona. Czas trwania warsztatów, wykładów i prezentacji: 45 minut. Na koniec każdego wykładu prowadzący przeprowadzi krótki quiz i nagrodzi najlepsze lub najszybsze odpowiedzi.

W ramach trzydniowego wydarzenia odbędą się też dodatkowe atrakcje, takie jak:

• 25-27.10.2023 / Wystawa Matematyka
  • 26.10.2023 / Matematyczna Gra Terenowa
  • 27.10.2023 / Piknik Matematyczny

Entuzjaści matematyki mogą również sprawdzić swoje umiejętności rozwiązując zadania matematyczne:

• „Autobusowe łamanie główki” (dostępne w komunikacji MPK)
  • „Pociąg do matematyki” (dostępne w pociągach Polregio).

Więcej o wydarzeniu na stronie – sprawdź!

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Matematyczne, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej

Patron Honorowy: Rektor Politechniki Białostockiej

Patron Medialny: Radio Akadera

Projekt „Atraktor – popularyzacja matematyki” finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr POPUL/SN/0361/2023/01 z dnia 31.07.2023 r.
w ramach programu pn. Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki.