W centrum kampusu przy ul. Ojca Tarasiuka 2 w Kleosinie można podziwiać nowy mural. To specjalny prezent na 30. urodziny Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, które obchodziliśmy 21 czerwca 2023 r. Kolorowe malowidło zdobiące wieżę zegarową to dzieło grupy studentów Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Młodzi artyści pracowali pod okiem malarza i muralisty Rafała Roskowińskiego.

Prace nad nowym muralem trwały w sumie 5 dni. Za pędzle chwyciło 12 studentów: Monika Flis, Antoni Dombek, Zofia Kolenkiewicz, Marcin Kośnik, Aleksandra Workun, Mateusz Giełażyn, Michał Chojnowski, Monika Mierzwińska, Michał Czajka, Emilia Nowosada, Karol Paniczko i Patryk Kulikowski.

Autorką projektu jest Monika Flis, studentka pierwszego roku grafiki na Wydziale Architektury. Co ją zainspirowało?

– Patrząc na otoczenie, w którym miał znaleźć się mural, zobaczyłam przede wszystkim zegar. Pomyślałam o tym, że warto to wnętrze zegara pokazać na zewnątrz i stąd pojawiły się w projekcie wszystkie trybiki skomplikowanego mechanizmu, które razem działając zarządzają de facto całą budowlą – mówiła Monika Flis.

– Na trzech ścianach przedstawiliśmy typy zwierząt lądowych, powietrznych i wodnych. Czwarta ściana to taka niespodzianka od wykonawców – wyjaśnia Marcin Kośnik, student grafiki na Wydziale Architektury i współtwórca muralu.

– To jeden z fajniejszych murali, które powstały w mojej ekipie. Przede wszystkim nie ma tu martyrologii, a jest nawiązanie do kampusu i charakteru Wydziału Inżynierii Zarządzania. Przedstawione tu zwierzęta zarządzają światem fauny: sowy, rekiny i lis. Są one uosobieniem mądrości, zwinności i sprytu – mówił dr Rafał Roskowiński.

Prace nad ściennym malowidłem trwały niemal do ostatniej chwili. Rusztowania zdjęto 21 czerwca 2023 r. tuż przed rozpoczęciem obchodów jubileuszu 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Koordynatorem przedsięwzięcia był dr Łukasz Nazarko, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Obejrzyjcie wideo. Zobaczcie jak powstawał mural na Wydziale Inżynierii Zarządzania:

Relację z obchodów 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej przeczytasz TUTAJ

mr