Były pokazy naukowe, wirtualna strzelnica i pokazy ratownictwa medycznego straży pożarnej i policji. Wśród atrakcji Pikniku Rodzinnego „Z nauką za pan brat” w Lublinie było też stoisko Politechniki Białostockiej, na którym prezentowaliśmy konstrukcje robotyczne sekcji SumoMasters, ze Studenckiego Koła Naukowego Robotyków na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej oraz fantastyczną kolekcję owadów Puszczy Białowieskiej zebraną m.in. przez studentów Koła Naukowego Leśników z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Na niedzielnym Pikniku (3 września 2023 r.) na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej już od godziny 11 zbierały się tłumy. Sprzyjała pogoda, ale też ostatnia wakacyjna okazja, żeby spędzić czas łącząc przyjemnie i pożytecznym.

– Naszym celem było połączenie nauki z zabawą – mówił Jacek Mojski ze Stowarzyszenia Granica Bezpieczny Wschód, organizator Pikniku Rodzinnego. – Takie Pikniki adresowane do rodzin chcemy organizować co roku: na rozpoczęcie i zakończenie wakacji.

Tematami przewodnimi wydarzenia były: nauka, rozwój i innowacja, a w programie znalazły się m.in. kolorowy jarmark kreatywności i eksperymentów oraz interaktywne warsztaty naukowe. Uczestnicy pikniku mogli poznać możliwości „Laboratoriów Przyszłości” oraz odwiedzić Mobilne Laboratorium Centrum Nauki Kopernik: Naukobus i Planetobus.

Wśród wielu atrakcji Pikniku Rodzinnego było stoisko Politechniki Białostockiej, na którym można było zobaczyć walki robotów sumo startujących w kategorii MegaSumo. Masakrator i Javelin z powiedzeniem reprezentowały nasza uczelnię w międzynarodowych zawodach robotycznych.

– Myślę, że zaciekawiliśmy wielu młodych pasjonatów robotyki. Oprócz pokazów walk MegaSumo, MiniSumo i NanoSumo dużo opowiadaliśmy o tym, jak powstają roboty, co musimy umieć, żeby stawić czoła konkurencji, no i o tym, jakie to uczucie gdy staje się na podium turniejów w Polsce i za granicą – mówi Michał Falkowski z drużyny SumoMasters.

– Mi najbardziej podobało się rzucanie pszczółkami i te wszystkie owady i motylki! – mówiła malutka Kalinka, która na Piknik Rodzinny na błoniach Politechniki Lubelskiej przyszła z rodzicami i starszym rodzeństwem.

Marcin Kurek na stoisku Politechniki Białostockiej przeżył sentymentalną podróż, bo jako absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie sporo zapamiętał z zajęć z entomologii.

– Przed chwilą obserwowałem Państwa imponującą kolekcję owadów. Szczególnie zainteresowały mnie nocne motyle zapylające – zawisaki. Jest to motyl, którego bardzo często widuję na swoim balkonie, dotrzymuje mi tam towarzystwa wieczorami. Miło też było zobaczyć na stoisku Politechniki Białostockiej turkucia podjadka – osobnika męskiego i żeńskiego. Pamiętam go z badań w czasie studiów – mówił Pan Marcin.

Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska oraz Politechnika Rzeszowska współpracują ze sobą w ramach Sieci Politechnicznej Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uczelnie realizują działania w trzech obszarach – kształcenia, działalności naukowo-badawczej oraz kreowania wzajemnych relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dzięki temu zwiększają swoją konkurencyjność w wielu aspektach, w tym podniesienia jakości kształcenia oraz poprawy jakości życia społeczności lokalnej.

Z wielką przyjemnością Politechnika Białostocka wspiera sąsiada w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Prezentujemy tutaj niektóre z naszych perełek naukowych, po to, żeby wpisać się w formułę Pikniku tzn. zaciekawiać, inspirować, pokazywać, że nauka, a zwłaszcza technika może być ważna potrzebna i użyteczna dla osób od kilku miesięcy do stu trzech lat. To bardzo ważne, że razem możemy działać na rzecz promowania nauki, promowania kierunków technicznych. Zachęcać kandydatów na studia, bo warto zostać inżynierem – przekonywała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Obecność przedstawicieli Politechniki Białostockiej na Pikniku Rodzinnym w Lublinie docenił Prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej, dr hab. inż. Paweł Droździel, prof. PL.

We współpracy w ramach Via Carpatia organizujemy z Politechniką Białostocką to, co jest najważniejsze dla młodych ludzi – prezentacje, na których pokazujemy w praktyce, gdzie może być zastosowana wiedza i umiejętności. Cieszymy się, że wraz z Politechniką Białostocką i Rzeszowską tworzymy sieć, która nie tylko przybliża nasza uczelnie, ale też zacieśnia współpracę między naszymi pracownikami i studentami – mówił dr hab. inż. Paweł Droździel.

Patronem Pikniku Rodzinnego „Z nauką za pan brat” jest Minister Edukacji i Nauki.

(oprac. mr)