// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda i dr inż. Piotr Borkowski wraz z prof. Robertem Latosiewiczem i Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. zdobyli patent na wynalazek “Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego”.

Kiedy jesteśmy aktywni, chętnie biegamy, bierzemy udział w grach zespołowych, czy nawet tańczymy – może dojść do kontuzji stawu skokowego.

– Jest on odpowiedzialny za mechanikę chodu, biomechanikę biegu, oraz za aktywne przemieszczanie się w różnych warunkach na różnych powierzchniach i w różnych okolicznościach zmuszających nasz organizm do przemieszczania się – podkreśla prof. Robert Latosiewicz, jeden z współtwórców wynalazku.

– Żeby zapobiegać uszkodzeniom stawu skokowego, czy choćby bólom stóp należy wzmacniać mięśnie, poprawiać mobilność w stawie z wykorzystaniem na przykład programu ćwiczeń rotacyjnych opracowanych przeze mnie i prof. Roberta Latosiewicza – mówi dr Jolanta Grażyna Zuzda.

Chroniony patentem P.433498 wynalazek “Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego” umożliwia także wykonanie ruchów odwodzenia i przywodzenia stopy oraz supinacji i pronacji.

Supinacja to inaczej rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi. Pronacja to rotacja wewnętrzna, czyli odwrócenie kończyny do wewnątrz w stosunku do jej osi. Dzięki urządzeniu możemy też wykonywać stretching statyczny, czyli utrzymać stopę w określonej pozycji do 50 sekund.

Prototypowe urządzenie do ćwiczeń stawu skokowego składa się z modułu do ćwiczeń rotacyjnych oraz ramienia wspomagającego.

– Zadaniem ramienia wspomagającego jest pomoc osobie ćwiczącej w procesie rehabilitacji bądź też pomaganie takiej osobie przez rehabilitanta – wyjaśnia przeznaczenie elementu urządzenia dr inż. Piotr Borkowski.

Urządzenie do autoterapii stawu skokowego mogą wykorzystywać osoby w każdym wieku.

–  Terapia ruchowa z wykorzystaniem urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego jest kluczowa do osiągnięcia optymalnego zakresu ruchu w stawie, jego bezbolesnego funkcjonowania, aktywizacji mięśni, poprawy krążenia, oraz odżywienia i przyśpieszenia regeneracji tkanek stawowych – zapewnia dr Zuzda.

– Połączenie wiedzy inżyniera i lekarza to klucz sukcesu inżynierii biomedycznej jako dyscypliny naukowej – podsumowuje prof. Robert Latosiewicz. – Chciałbym podkreślić olbrzymi wkład intelektualny i zaangażowanie zespołu Politechniki Białostockiej w skonstruowanie innowacyjnych urządzeń do rehabilitacji, niemających odpowiedników polskich i europejskich. Mam nadzieję, że bliska już komercjalizacja programu pozwoli na wdrożenie urządzenia do klubów fitness, do ośrodków rehabilitacja, a także pozwoli na wykorzystanie tego urządzenia w warunkach domowych. I to jest właśnie realizacja celów, które założyliśmy na początku naszych badań i celów, które mam nadzieję, będziemy realizować w przyszłości.

(jd)

prof. dr hab. med Robert Latosiewicz

 • studia: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) 1976–1982; Podyplomowe Studia Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (2004)
 • specjalista ortopedii i traumatologii (1991), rehabilitacji medycznej (2006), balneologii i medycyny fizykalnej (2010)
 • w latach 1982-2009 pracownik UMB. Kierownik Kliniki Rehabilitacji UMB (1997-2008)
 • w latach 2009-2011 profesor w Politechnice Białostockiej
 • od 2005 pracownik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katedra Fizjoterapii, Rehabilitacji i Balneologii, od 2014 tytuł i stanowisko profesora
 • od 2019 Przewodniczący Rady ds. Stopni naukowych w dyscyplinie nauk o zdrowiu UM w Lublinie
 • członek Senatu UMB (2003-2009) i Zarządu Fundacji UMB (2003-2007)
 • członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, członek Komitetu Naukowego Acta Balneologica
 • promotor 11 przewodów doktorskich, w tym 6 związanych ze stosowaniem metod medycyny fizykalnej
 • autor i współautor 4 książek, 12 rozdziałów w podręcznikach, 142 publikacji naukowych z zakresu ortopedii, rehabilitacji, fizjoterapii i balneoterapii
 • odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi i inne.

 

dr inż. Piotr Borkowski

 • studia 1997-2002 Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny, specjalność Inżynieria Ortopedyczna i Protetyczna, tytuł magistra; 2002-2009 Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Produkcji, stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn
 • przyznane patenty i wzory użytkowe:
 1. Endoproteza kolanowa wydłużalna P. 392227
 2. Urządzenie do rehabilitacji Wzór użytkowy Wp.22078  (2019)
 3. Wózek inwalidzki dla psa po amputacji kończyny PAT225991 (2017)
 4. Wielopozycyjny wózek sportowy z napędem ręcznym PAT 231868 (2019)
 5. Składany wózek aktywny dla osób z niepełnosprawnością Wzór użytkowy WUP.70776 (2019)
 6. Wózek aktywny z funkcją pionizacji PL233137B1
 7. Urządzenie do ćwiczeń stawu biodrowego PL234655B1
 8. Wózek inwalidzki zwłaszcza do gry w rugby PL233060B1
 9. Pionizator dynamiczny PL 235158B1
 10. Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu biodrowego, Zgłoszenie patentowe P.426698
 • zrealizowane, oryginalne osiągnięcia projektowe, konstrukcyjne, technologiczne:
 1. Pierwszy w Polsce implant kości żuchwy na miarę wykonany technologią przyrostową.
  Osiągnięcie dotyczy opracowania i wdrożenia pierwszego w Polsce (implant został wszczepiony) indywidualnego implantu żuchwy wykonanego technologią przyrostową SLM. Osiągnięcie zrealizowano wspólnie z dr. hab. n.med. Janem Borysem Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej, oraz firmą ChM sp. z o.o.
 2. Program rehabilitacji i zapobiegania schorzeniom zwyrodnieniowym narządu ruchu poprzez usprawnianie stawu biodrowego: opracowanie ćwiczeń oraz urządzeń wspomagających – kierownik
 3. Program rehabilitacji i zapobiegania schorzeniom zwyrodnieniowym narządu ruchu poprzez usprawnianie stawu skokowego: opracowanie ćwiczeń oraz urządzeń wspomagających – kierownik

dr. n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda

 • Katedra Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
 • ekspert w zespole doradców ds. Leśnego Parku Uzdrowiskowego w Supraślu
 • Członek Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie
 • stażysta naukowy w Akademia Efektywnej Współpracy PACTT-Pfizer oraz TOP 500 Innovators realizowanych w najlepszych ośrodkach naukowych w Oxford i Cambridge
 • honorowy konsultant w Fundacja Chorych na zespół Dandy – Walkera “Podaj dalej”
 • mentor w TOP MINDS programu wspieranego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ambasadę USA w Warszawie
 • organizator krajowych międzynarodowych konferencji, seminariów i warsztatów oraz autor nowoczesnych materiałów szkoleniowych z zakresu promocji zapobiegania i/lub rehabilitacji chorób układu ruchu w ramach współpracy z naukowo badawczej z Departamentem Nauk Medycznych Międzynarodowej Akademii Nauk Białorusi w Mińsku, Centrum w Leczeniu Osteoporozy i Osteochondrozy Kliniki w Mińsku, Sanatorium „Isloch, Grodzieńskim Uniwersytetem im. Janki Kupała w Grodnie, Uniwersytetem Beria Interior w Portugalii, Polskiej Szkoły im. Wiesławy Szymborskiej w Leuven, Belgia, Politechnic University of Madrit w Hiszpanii, Facultad de Cience de la Actividad del Deporte, Interuniversity MicroElectronics Center Leuven, Belgia i wielu innch ośrodkach w Polsce i zagranicą
 • uczestnik w ponad 30 międzynarodowych i krajowych projektach naukowych i ponad 70 konferencjach w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia oraz upowszechniania wiedzy na temat zdrowego stylu życia z wykorzystaniem Innowacyjnego Programu Ćwiczeń Rotacyjnych, którego jest współautorką
 • ponad 50 publikacji, 3 patentów
 • sportowiec, wicemistrzyni Polski reprezentująca kraj i odznaczona Brązową odznaką za zasługi dla sportu przez Ministra Sportu i Turystyki oraz Srebrnym medalem za zasługi w rozwoju łucznictwa przez Polski Związek Łuczniczy oraz odznaką zasłużonego działacza LZS za wybitne zasługi położone dla rozwoju Kultury Fizycznej i Turystyki na wsi.