Koło Naukowe Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej brało udział w Kosmicznym Dniu Nauki w Hevelianum w Gdańsku.

Studenci z koła naukowego z Wydziału Mechanicznego prezentowali dwa projekty: „Dzik” oraz „Next”.

„Dzik” to kompaktowy robot mobilny, zdolny do wielu zastosowań dzięki swojej modułowej konstrukcji. Wyposażony w 6 niezależnie sterowanych kół, zapewnia pełną swobodę ruchu we wszystkich kierunkach. Kluczowym elementem jego funkcjonalności jest zastosowanie systemu lidar, umożliwiającego precyzyjne mapowanie otoczenia. Dzięki tej technologii robot jest w stanie tworzyć wirtualne mapy pomieszczeń i mapować wnętrze budynków.

Łazik marsjański „Next” to zaawansowana konstrukcja, która zaimponowała światu zajmując czwarte miejsce na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Z jego 6-kołowym układem napędowym, z każdym kołem zasilanym osobnym silnikiem prądu stałego, skręcanie łazika osiągane jest poprzez obracanie par kół w przeciwnych kierunkach. Jako kluczowy element układu sterowania wykorzystany został popularny mikrokontroler Arduino Mega.

Stoisko z robotem i łazikiem z Wydziału Mechanicznego odwiedziło wiele osób zainteresowanych konstrukcjami koła naukowego.

Kosmiczny Dzień Nauki w Hevelianum w Gdańsku to atrakcje zarówno dla najmłodszych pasjonatów nauki, jak i dla młodzieży oraz dorosłych. Bohaterami tego dnia była astronomia, kosmologia, historia i sam Jan Heweliusz, patron Hevelianum. (pn)