// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Białostockiej zorganizowały Juwenalia Białystok 2024 na kampusie Uczelni. Przez dwa dni w największej w Podlaskiem imprezie plenerowej wzięło udział około 30 000 osób.

– Juwenalia to święto społeczności akademickiej, ale też święto integracji z mieszkańcami  Białegostoku i z mieszkańcami całego regionu – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej w obecności władz miasta, Marszałka Województwa Podlaskiego i Wojewody Podlaskiego. – To jest święto, które od początku organizują studenci. To oni mają koncepcję. oni zapraszają artystów, przygotowują wszystkie atrakcje i oni własnymi rękami budują to wszystko na naszym kampusie – brawo studenci Politechniki Białostockiej!

17 maja 2024 roku o godz. 15 w centrum Białegostoku miastem zaczęli rządzić studenci Politechniki Białostockiej.

–  Białystok jest miastem studenckim, 25 000 to jest naprawdę ogromna armia – podkreślał dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB, Prezydent Miasta Białegostoku przekazując klucze do miasta studentce Politechniki Białostockiej Emilii Ramatowskiej. – Będzie jak na Wybrzeżu, że rządzą kobiety.

Barwny korowód przeszedł ulicami: Liniarskiego, Kaczorowskiego i Wiejską na Kampus Politechniki Białostockiej, gdzie następnie odbyły się koncerty i liczne wydarzenia towarzyszące.

– Studiuję architekturę wnętrz w Politechnice Białostockiej – mówiła jedna z uczestniczek parady studentów, która otworzyła Juwenalia Białystok 2024. Na studia przyjechała z Kielc i po raz pierwszy brała udział w paradzie.

Studenci z III roku architektury Politechniki Białostockiej przebrali się za postaci z filmu „Matrix”.

– Trzeba się przebrać na paradę – Juwenalia są raz w roku – mówiły studentki z Wydziału Budownictwa i Nauk o  Środowisku Politechniki Białostockiej.

– Cieszy nas czas spędzony z przyjaciółmi wypełniony koncertami – mówili studenci inżynierii biomedycznej na Politechnice Białostockiej.

Dniom Kultury Studenckiej Juwenalia Białystok 2024 sprzyjała pogoda.

– Mamy mnóstwo atrakcji, nie tylko muzycznych – przypominała Rektor Politechniki Białostockiej już na terenie kampusu Uczelni. – Bawimy się, cieszymy się, korzystamy ze wszystkich atrakcji i wszystko bardzo bezpiecznie. Nasz duży, otwarty teren sprzyja wielkim imprezom plenerowym. Świętowanie, integracja, to że możemy się cieszyć naszym własnym towarzystwem i pokazywać, że w Politechnice umiemy się bawić.

Proca, wahadło, elektryczne samochodziki czy karuzela łańcuchowa to atrakcje, jakie przyciągały juwenaliowiczów do wesołego miasteczka.

Ale najważniejsze były koncerty na wielkiej, świetnie nagłośnionej i oświetlonej scenie.

W piątek i sobotę (17 i 18 maja 2024 roku) występy dali kolejno: Żabson, Enej, Dżem, Mr. Polska i Golec uOrkiestra, Smolasty, Łydka Grubasa, Kayah, Guzior i Wilki. Popularnością cieszyła się też scena klubowa i namiot ze swojską nutką, czyli zespołami śpiewającymi w językach mniejszości narodowych zamieszkujących Podlaskie.

Przez dwa dni teren kampusu Politechniki Białostockiej położny u zbiegu ulic Wiejskiej i Zwierzynieckiej odwiedziło około 30 000 osób.

(jd)