Smakowity projekt i w dodatku zdrowy! „Inteligentna komora do hodowli organizmów” to projekt stworzony przez uczniów z Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej.
Motywacją młodych twórców była zdrowa kuchnia, chęć ograniczenia spożywania mięs i domowa hodowla produktów spożywczych.
Projekt bierze udział w I edycji konkursu „NAUKOLATEK”, który jest organizowany w ramach „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Jak zapewnić optymalne warunki do uprawy roślin? Jak wyhodować w domu cytrusy czy grzyby? Jak przyrządzać posiłki z wykorzystaniem warzyw pozbawionych chemii? Uczniowie opracowali prototyp urządzenia, który w połączeniu z algorytmem czuwa nad domową hodowlą roślin. Dzięki temu możemy prowadzić zdrowszy tryb życia, celebrując vege posiłki z warzyw własnej produkcji.

W skład zespołu uczniów wchodzą: Piotr Bakun, Dagmara Czajkowska, Franciszek Kakareko. Opiekunem jest nauczyciel – pan Rafał Michałowski.

Na czym polega projekt?

Celem projektu jest opracowanie projektu i wykonanie prototypu zautomatyzowanych komór do hodowli roślin i grzybów. Komory na bieżąco będą pobierać informacje na temat wilgotności w środowisku upraw, temperatury powietrza w komorze, natężenia światła oraz PH podłoża. Następnie algorytm będzie przetwarzać uzyskane informacje i na ich podstawie zapewni optymalne warunki, dzięki wentylatorowi, macie grzewczej, systemowi nawadniania oraz lampie imitującej światło. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań na temat najbardziej optymalnych i opłacalnych warunków hodowli roślin awokado i grzybów shitake. Zebrane informacje pozwolą na optymalizację algorytmu sterowania dla poszczególnych upraw pod względem opłacalności i jakości produkcji.

Brawo!

6 grudnia 2023 r. odbędzie się finał konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec!!! Nie możemy się doczekać!

Więcej: Ruszyła II edycja konkursu „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec

Obejrzyjcie film z udziałem pasjonatów zdrowej kuchni:

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

(mz)