II Turniej o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej zebrał 87 zawodników. Od uczniów ze szkół podstawowych, po doświadczonych zawodników – do rywalizacji o cenną nagrodę mógł zgłosić się każdy szachista. W sobotę, 6 kwietnia 2024 r., w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej zmierzyli się oni w turnieju na 35 szachownic.

– Sądząc po liczbie uczestników i zainteresowaniu Turniejem, już dziś mogę zapowiedzieć, że tę inicjatywę będziemy kontynuować w przyszłości. W tym roku to Turniej szczególny, bo zbiegł się z obchodami Międzynarodowego Dnia Sportu. Ładnie się nam wpisał także w jubileusz 35-lecia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, który jest organizatorem wydarzenia – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Turniej o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej został rozegrany systemem szwajcarskim – 9 rund po 15 minut na partię dla każdego zawodnika. Partie szachowe obserwował Leszek Zega, główny sędzia turnieju, prezes Podlaskiego Związku Szachowego.

– Poszczególne partie były niezwykle zacięte, a pojedynki przedłużyły się tak, że konieczne było zamknięcie turnieju o kilkadziesiąt minut później – mówił Leszek Zega, główny sędzia turnieju, prezes podlaskiego związku szachowego.

W Turnieju udział wzięło 87 zawodników z Białegostoku, Olsztyna, Sokółki, Suwałk, Łomży. Zwycięzca – Iwo Karolczuk – uzyskał imponujący wynik 9 rund 8 pkt! To uczeń szkoły średniej, który na co dzień trenuje w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Stoczek 45 Białystok. Tuż za nim uplasowali się Fernandez Garcia Gumersindo z Hiszpanii i Bartosz Kotarski z Uczniowskiego Klubu Sportowego Kopernik Olsztyn. Warto też zauważyć udział w Turnieju młodziutkich graczy z Akademii Sportów Umysłowych w Sokółce, dla których udział w wydarzeniu był nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, ale też – po raz pierwszy – wizyty w uczelni wyższej.

Laureaci II Turnieju o Puchar Rektora Politechniki Białostockiej:

• I Miejsce – Iwo Karolczuk
  • II Miejsce – Fernandez Garcia Gumersindo
  • III Miejsce – Bartosz Kotarski

Ponadto zostały również przyznane nagrody w kilku innych kategoriach:

• Najlepszy nauczyciel – Andrzej Jurewicz
  • Najlepsza nauczycielka – Magdalena Łukaszuk
  • Najlepszy student – Paweł Kozłowski
  • Najlepsza studentka – Julita Bednarska
  • Najlepszy zawodnik szkoły średniej – Patryk Rekuć
  • Najlepsza zawodniczka szkoły średniej – Zuzanna Arciszewska
  • Najlepszy uczeń szkoły podstawowej – Kornel Chomicki