Przedstawiciele Politechniki Białostockiej biorą udział w XX Prezentacjach Edukacyjno-Doradczych „Uczelnie w powiecie”. Na trasie wydarzenia jest osiem miast powiatowych województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W każdym z nich organizowane jest spotkanie z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, która poszukuje informacji na temat kierunku studiów i zasadach rekrutacji na rok akademicki 2024/2025.

21 lutego 2024 r. odwiedziliśmy II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. W tegorocznym Rankingu Liceów Ogólnokształcących szkoła zdobyła srebrną tarczę – znak jakości przyznany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, który potwierdza osiągnięcia uczniów i nauczycieli.

– Cieszymy się bardzo, że po raz kolejny możemy gościć w Hajnówce uczelnie z całego województwa i nawet spoza. Jesteśmy w bardzo odpowiednim miejscu, ponieważ nasze Liceum ma duże osiągnięcia, jeśli weźmiemy wyniki matury oraz udział uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jestem przekonany, że kontakt naszej młodzieży z uczelniami, przyniesie same plusy. Uczelnie będą mogły pozyskać studentów spośród najlepszych uczniów w naszym mieście. Nasi uczniowie natomiast będą bardziej świadomie podejmować decyzje związane z wyborem dalszego kierunku kształcenia – mówił Igor Łukaszuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.

Nasi studenci i pracownicy prezentowali w Hajnówce ofertę kształcenia na 30 atrakcyjnych kierunkach inżynierskich i licencjackich. Przybliżaliśmy specyfikę każdego kierunku studiów, mówiliśmy o perspektywach zawodowych ich absolwentów, podkreślaliśmy szanse na rozwój zainteresowań i pasji w studenckich kołach naukowych.
Weronika Sadowska, uczennica klasy IV zauważyła:

– Na stoisku Politechniki dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy. Oferta edukacyjna jest bardzo szeroka i każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Ja osobiście zainteresowałam się automatyką i robotyką. Myślę, że to jest przyszłościowy kierunek i dla każdego.

Stoisko Politechniki Białostockiej przykuło uwagę także Małgorzaty Kot.

– Nie żałuję, że tu podeszłam. Zainteresował mnie bardzo kierunek inżynieria biomedyczna. W rozmowie z przedstawicielką uczelni dowiedziałam się też, na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji na studia. Nie ukrywam, zeszło ze mnie trochę stresu, bo sporo rzeczy się wyjaśniło. Mam nadzieję, że w październiku będę już studentką Politechniki Białostockiej – powiedziała nam tegoroczna maturzystka.

Oskar Lewczuk skorzystał z okazji i zapytał przedstawiciela uczelni o kierunki mechanika oraz automatyka i robotyka.

– Myślę, że to dobre kierunku dla takich osób jak ja, które nie siedzą mocno w informatyce, ale interesują się techniką. Chodzi o budowanie i obsługę maszyn, poznawanie programu, które sterują nimi. Chodzę do klasy o profilu matematyczno-fizycznym i myślę, że na takich kierunkach mógłbym kontynuować moje zainteresowania – mówił uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.

W XX Prezentacjach Edukacyjno-Doradczych „Uczelnie w powiecie” oprócz Politechniki Białostockiej bierze udział kilkanaście instytucji oferujących kształcenie na poziomie wyższym. Organizatorem wydarzenia jest redakcja dwutygodnika „Wieści Podlaskie”. W lutym i marcu uczelnie odwiedzą 11 szkół ponadpodstawowych w regionie.

Pracowników i studentów Politechniki Białostockiej będzie można jeszcze spotkać:

• 22 lutego – w Zespole Szkół nr 1, ul. Mickiewicza 11 w Sokółce
  • 27 lutego – w Zespole Szkół nr 6, ul. Kajki 4 w Ełku
  • 28 lutego – w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, ul 1000-lecia PP 15 w Wysokim Mazowieckim
  • 29 lutego – w Zespole Szkół nr 1, Al. Wojska Polskiego 31 w Zambrowie
  • 1 marca – w Zespole Szkół nr 1, ul. Mickiewicza 3 w Grajewie

Zapraszamy maturzystów, nauczycieli i doradców zawodowych!

mr