// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
12 dwuosobowych zespołów przystąpiło do finału Konkursu Wiedzy o Metrologii „Metroliga”. Najlepsi okazali się Paweł Buczyński i Maciej Niedźwiedź, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Drugie miejsce zajęli Wojciech Karpiesiuk i Piotr Michalski z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. Na miejscu trzecim byli Kamil Dudar i Bartosz Wiszowaty także z ALO PB. W finale części praktycznej Konkursu Wiedzy o Metrologii „Metroliga” uczniowie mierzyli baterię, a potem wykorzystywali ją do różnych konfiguracji elektrycznych. Najlepsi zdobyli nagrody pieniężne.
 

Zanim młodzi entuzjaści metrologii przystąpili do sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznie i praktycznie, mieli za zadanie przygotować plakaty dotyczące metrologii, jej historii, technik pomiarowych, przyrządów pomiarowych, trendów rozwoju metrologii. Na podstawie nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła finałowe pary.

23 maja 2022 roku, już na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, 12 dwuosobowych zespołów przystąpiło do indywidualnego rozwiązywania testu związanego z metrologią. Żeby zdobyć jak największą liczbę punktów w części teoretycznej musieli sporo przeczytać i zapamiętać.

Najważniejszą częścią finału było sprawdzenie umiejętności prawidłowego wykonywania pomiarów i wykorzystania ich w praktyce do obliczeń. Młodzi pasjonaci metrologii musieli między innymi porównać pomiary wykonywane prostszymi i bardziej skomplikowanymi przyrządami, a potem zająć się mierzeniem rezystancji układów elektrycznych.  

Najlepiej wszystkie zadania konkursowe wykonali Paweł Buczyński i Maciej Niedźwiedź, uczniowie klasy matematyczno-informatyczno-fizycznej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Zajęli I miejsce i zdobyli 2000 zł. By poznać smak sukcesu musieli pracować zespołowo. Wspólna praca zaczęła się już przy analizie źródeł, które miały im pomóc w stworzeniu plakatu.

– Przeanalizowaliśmy między innymi 300-stronicowe vademecum – zdradza Maciej Niedźwiedź, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Uczniowie korzystali też ze źródeł w języku angielskim. – Nasza wiedza w ostatnich tygodniach bardzo się poszerzyła – mówi Niedźwiedź.

Największym wyzwaniem okazał się test wiedzy.

– Składał się z bardzo specjalistycznych pytań – przyznaje Paweł Buczyński z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. – Było pytanie o gęstość zboża w stanie zsypnym albo ile czasu ważna jest legalizacja zbiornika pomiarowego i czy można jej dokonać zimą.

Licealiści Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej włożyli w zwycięstwo sporo pracy, ale cenne okazało się też doświadczenie zdobyte w murach Politechniki Białostockiej, gdzie mieści się Liceum.

– Mamy dodatkowe dwie godziny robotyki tygodniowo, okazała się być bardzo przydatna w praktycznym etapie konkursu – uważa Paweł Buczyński. – Mogliśmy szybciej i w bardziej zorganizowany sposób dokonać niektórych pomiarów. Dzięki robotyce jesteśmy już doświadczeni w działaniach z układami elektrycznymi.

II miejsce zespołowe i 1500 zł zdobyli Wojciech Karpiesiuk i Piotr Michalski z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.

– Najtrudniejsze było opanowanie dat, pojęć technicznych, często bardzo specyficznych – przyznaje Wojciech Karpiesiuk z Zespołu Szkół Elektrycznych.

Uczniowie uważają, że również część praktyczna była dość wymagająca.

– Pomiary nie były może dość skomplikowane, bo mierzyliśmy napięcie, natężenie prądu, porównywaliśmy też dokładność pomiaru suwmiarką i linijką – opowiada Piotr Michalski z „elektryka”.

Uczniowie musieli znać określone wzory, by porównać zmierzoną rezystancję w prostych układach elektrycznych z obliczoną.

III miejsce zespołowe i 1000 zł przypadło w udziale Kamilowi Dudarowi i Bartoszowi Wiszowatemu, uczniom Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Na wejście do konkursu licealiści przygotowali plakat opowiadający o jednostkach miar. Żeby podejść do testu, podobnie jak koledzy, mieli do opanowania sporo materiału teoretycznego.

– Najtrudniejszym wyzwaniem był bardzo duży zakres materiału, jaki trzeba było opanować – twierdzi Bartosz Wiszowaty, uczeń Akademickiego Liceum ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. – Same pomiary nie były takie trudne.

Uczniowie już deklarują chęć ponownego startu w „Metrolidze”.

– Uważam, że wiedza którą przyswoiłem w tym roku, bardzo przyda mi się w następnym – sumuje Wiszowaty.

– Kolejny konkurs już za rok – zapowiada dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, przewodniczący Komisji Konkursowej.

 

23 maja 2022 roku do finału przystąpiło:

  • 6 zespołów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej,
  • 2 zespoły z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku 
  • 4 zespoły z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku.

Konkurs Wiedzy o Metrologii „Metroliga” to wspólny pomysł Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej i Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku na promocję szeroko pojętej metrologii. Zmagania postawione uczniom szkół ponadpodstawowych województwa podlaskiego objęły honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki, Prezes GUM, Rektor PB, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, Polska Unia Metrologiczna.

Konkurs „Metroliga” wsparło Miasto Białystok.

(jd)