Każdego roku blisko 150 studentów Politechniki Białostockiej wyjeżdża, aby studiować za granicą w ramach programu Erasmus+. Aby zachęcić niezdecydowanych i pokazać, jakie możliwości daje wyjazd, uczelnia dwa razy w roku organizuje Erasmus Days.

Od 11 do 12 marca 2024 r. w ramach wiosennej edycji wydarzenia na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej pracownicy z Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych przybliżali zasady rekrutacji do programu Erasmus+, a studenci, którzy byli już na wymianie, tłumaczyli dlaczego warto wyjechać.

– Taki wyjazd w zasadzie nie jest trudny – mówiła Katarzyna Kilarji z Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej. – Pierwszym krokiem, który student musi zrobić, to wejść na naszą stronę i wypełnić formularz kwalifikacji językowych. Tutaj odpowiednio wybrać chęć uczestnictwa w egzaminie kwalifikującym poziom języka, albo dostarczenie do naszego biura odpowiednich dokumentów, które z takiego egzaminu zwalniają. Drugi krok to wybór uczelni i aplikacja, czyli składanie wniosków w systemie USOS. Teraz jest idealny czas, żeby wybrać uczelnię partnerską. Można to zrobić pod kątem pogody, atrakcyjności miejsca, ale też pod kątem poziomu i możliwości wyboru odpowiednich przedmiotów studiów. System rejestracji kandydatów na wyjazd w ramach Erasmusa będzie otwarty od 18 marca do 4 kwietnia.

Gabriela Sadowska, studentka na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, pół roku spędziła na wymianie w Hiszpanii i zapewnia, że warto wyjechać, aby poznać świat.

– Jest tyle super miejsc do zobaczenia. Można poznać inną kulturę, ludzi – to także jest wspaniałe doświadczenie. Na moim wyjeździe było ciepło, dużo miejsc do zwiedzania, piękny kampus, w takim tropikalnym stylu. Wróciłam ze wszystkimi zaliczeniami, choć poziom zajęć trochę odbiegał od moich oczekiwań, ale pod koniec się poprawiło. Stypendium Erasmusa starczyło nawet na takie rozrywki, jak wycieczki lub lokalne imprezy – mówi Gabriela Sadowska.

W programie dwudniowych Erasmus Days były spotkania informacyjne na każdym z sześciu wydziałów Politechniki Białostockiej:

• spotkania ze studentami, którzy byli na wymianie zagranicznej
  • prezentacja możliwości wyjazdów na studia i praktyki
  • informacje o rekrutacji na studia zagraniczne na semestr zimowy 2024/2025

11 marca stoiska informacyjne, przy których dyżurowali pracownicy Działów Współpracy Międzynarodowej oraz członkowie Erasmus Student Network można było spotkać na Wydziale Informatyki, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Mechanicznym i Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. 12 marca wydarzenie zorganizowano na Wydziale Inżynierii Zarządzania oraz Wydziale Architektury.

Więcej informacji na: Program Erasmus/wyjazdy studentów

Hanna Kość/ Radio Akadera