Już po raz 10. na Międzynarodowy Turniej Robotów EastROBO w Politechnice Białostockiej przyjechali robotycy z całego kraju i z zagranicy. Zawody rozegrano w 13 maja w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

W EastROBO 2023 wystartowało 197 zawodników i 182 oryginalnych konstrukcji. Z tak dużej frekwencji zadowolona jest dr inż. Teodora Dimitrova-Grekow, z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, organizatorka turnieju: – W zawodach udział biorą przede wszystkim uczniowie i studenci. Ważny był też udział drużyn studenckich z Litwy i Rumunii.

– Cieszymy się, że na zawody tak licznie przybyli młodzi ludzie. To dowodzi, że młodzież jest zainteresowana naukami ścisłymi. W EastROBO wykorzystywana jest mechatronika, robotyka, automatyka, elektronika, czyli wszystko to, co oferujemy naszym studentom – mówiła tuż po rozpoczęciu zawodów dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Turniej EastROBO to cykliczne wydarzenie tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów. Przedsięwzięcie zainicjowało i od 10 lat z powodzeniem realizuje koło naukowe Mobilne Systemy Inteligentne z Wydziału Informatyki PB. Członek koła Mateusz Karanowski podkreśla: – Konstruowanie autonomicznego robota to dobra zabawa, przy której można wiele się nauczyć.

EastROBO 2023 rozegrano w dziesięciu różnych konkurencjach:

• LEGO Sumo
  • Mini Sumo
  • Junior LEGO Sumo
  • Micro Sumo
  • Line Follower
  • Junior LEGO Line Follower
  • Line Follower Turbo
  • LEGO Line Follower
  • Micromouse
  • Freestyle

W kategorii Linefollower liczy się jak najszybsze i poprawne podążanie robota za wyznaczoną linią. Natomiast  w kategorii sumo, roboty autonomicznie toczą pojedynki na specjalnej macie. Koronną kategorią turnieju jest FreeStyle, w którym każda z osób, zarówno obserwatorów, jak i zawodników, głosuje w plebiscycie na najlepszego robota turnieju.

W tym roku pierwszą nagrodę przyznaną przez sędziów turnieju zdobyła drużyna z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i ich konstrukcja STJM, natomiast nagrodę publiczności otrzymał Dzik, czyli mobilny robot skonstruowany przez studentów z drużyny Białystok Dynamics z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– To robot mobilny, którego zadaniem jest generowanie mapy otoczenia oraz wykrywania głębi obiektu, który znajduje się naprzeciwko niego – tłumaczy Szymon Gałarzewski z Białystok Dynamics.

Druga z nagrodzonych konstrukcji to Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego – STJM. Projekt rozwijany jest przez uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej z myślą o osobach niesłyszących oraz niedosłyszących, które posługują się Polskim Językiem Migowym. Ma on umożliwić komunikację pomiędzy osobą niesłyszącą a osobą niepotrafiącą migać. STJM to w tej chwili rękawica zakładana na prawą rękę, która potrafi tłumaczyć wszystkie statyczne litery alfabetu Polskiego Języka Migowego. Wraz z początkiem czerwca rozpoczynamy poważne prace nad znakami wymagającymi ruchu ręki oraz równolegle prace nad lewą ręką. Taki zespół urządzeń umożliwi STJM tłumaczenie całych słów i wyrażeń! – mówią młodzi konstruktorzy.

Organizatorem zawodów EastROBO jest koło naukowe Mobilne Systemy Inteligentne działające na Wydziale Informatyki, przy wsparciu Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. Organizację Międzynarodowego Turnieju Robotów EastROBO 2023 wspiera Miasto Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w charakterze Partnera Strategicznego.

Wyniki zawodów na stronie: zawody EastROBO 2023 – wyniki

Więcej informacji: