W ramach 75-lecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej odbył się jeden z eventów jubileuszowych. 19 czerwca 2024 pracownicy oraz studenci integrowali się podczas Dnia Wydziału Mechanicznego. Rozmowy przy grillu oraz w strefie chilloutu. Prezentacja studenckich pojazdów oraz konkursy z nagrodami. Tak wyglądało spotkanie przed budynkiem przy Wiejskiej 45 C. Wydarzenie zorganizował  Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej przy wsparciu władz wydziału.

Uwielbiamy takie dni! Każdy chciał wykorzystać okres, kiedy możemy sobie pozwolić na spotkania w szerszym gronie. Dzień Wydziału Mechanicznego to była okazja, by zintegrować środowisko studenckie z pracownikami.

–  Wraz z władzami Wydziału postanowiliśmy zorganizować grill przed samą sesją. Takie rozluźnienie na pewno wszystkim się przyda, zarówno studentom jak i wykładowcom. To fajna inicjatywa – mówił Szymon Podziewski, który jest Przewodniczącym Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej Wydziału Mechanicznego.

I rzeczywiście, panowała świetna atmosfera. Leżaki przed wydziałem opanowali wszyscy ci, którzy chcieli uwolnić się od nadchodzącego stresu egzaminacyjnego. Pogoda dopisała. Młodzi brali udział w konkursach wiedzy. Można też było podziwiać  pojazdy – motoprojekty studenckich kół naukowych z Wydziału Mechanicznego. Event był jednym z wydarzeń zaplanowanych w roku jubileuszowym. Wydział Mechaniczny, tak jak i macierzysta uczelnia, obchodzi swoje 75-lecie.

– Głównym wydarzeniem będzie organizacja jubileuszu 75-lecia Wydziału, który odbędzie się pod koniec listopada. W ramach tego wydarzenia między innymi zorganizujemy zjazd – Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych. Spotkają się u nas dziekani wydziałów mechanicznych z całej Polski, jak również przewodniczący rad naukowych takich wydziałów. Będziemy obradować i wybierać nowe władze ogólnopolskie. Oprócz tego będziemy świętować wśród pracowników i studentów Wydziału Mechanicznego oraz zaproszonych gości – wyjaśniał prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, Dziekan Wydziału Mechanicznego, który jest związany z uczelnią od 1997 roku.

Kluczowe święto Wydziału Mechanicznego zaplanowano na jesień, ale wspólne świętowanie trwa już od jakiegoś czasu. W Ogrodzie Nauki Politechniki Białostockiej jedno z zasadzonych drzew zadedykowano prof. dr. hab. inż. Franciszkowi Siemieniako, który przyczynił się do stworzenia kierunków studiów, rozwoju laboratoriów, podnoszenia jakości kształcenia i rozwoju naukowego Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.  Tym samym pracownicy uczcili pamięć dawnego dziekana Wydziału Mechanicznego (2008-2012). Jubileusz to świetny moment, by patrzeć nie tylko w przeszłość, ale i przyszłość.

– Planujemy otworzyć laboratoria z automatyki i robotyki. W ramach Regionalnej Inicjatywy Doskonałości tworzymy nowe laboratoria kontenerowe. Cały czas działamy na rzecz studentów, otwieramy nowe strefy studenckie, laboratorium komputerowe – dodał Dziekan WM.

Mamy nadzieję, że ten dzień był wyjątkowo udany. A to dopiero początek świętowania 75. lat jednego z najstarszych wydziałów uczelni!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia przed Wydziałem Mechanicznym PB: