Wykłady, warsztaty i konkursy dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów, a także Piknik Matematyczny oraz specjalna edycja Kawiarni Naukowej – to wszystko znalazło się w bogatym programie obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Na wspólne świętowanie 14 marca 2024 r. zaprosił Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

– Próbowałam właśnie ustalić, po raz który świętujemy Dzień Liczby Pi. Początek to lata 2009-10, kiedy uruchamiany był kierunek matematyka w Politechnice Białostockiej. Akcję, takim oddolnym działaniem, zapoczątkowali studenci z „mojego” Koła Naukowego Gier Logicznych, jednocześnie pierwsze roczniki na kierunku matematyka licencjacka. Organizowaliśmy wtedy pikniki matematyczne. Dopiero później nasze działania rozszerzyliśmy o wykłady i warsztaty dla uczniów. Obchody Dnia Liczby Pi to trend światowy. Taki nasz rodzaj apelu: matematycy wszystkich krajów łączcie się! – mówi dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

14 marca to dla matematyków data znacząca i symboliczna. W Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3,14 – co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi, czyli stałej matematycznej, która do dziś fascynuje naukowców. 14 marca to również data urodzin Alberta Einsteina oraz Władysława Sierpińskiego – wybitnego polskiego matematyka. Od 2020 roku, na mocy proklamacji UNESCO, dzień 14 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Matematyki.

– Wykorzystujemy ten dzień, żeby podkreślić, że matematyka jest nadal królową nauk, że jest ważna, że można ją rozumieć, popularyzować i cieszyć się nią. Pretekstem i elementem łączącym jest niezwykła liczba Pi, która jest znana od wieków – dodaje dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB.

Program Dnia Liczby π w Politechnice Białostockiej był bardzo bogaty. Od godz. 9:15 w aulach na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej trwały wykłady dla uczniów klas szkół podstawowych i starszych. Prezentacje m.in. na temat tajemnic Enigmy oraz ciekawostek i fascynujących właściwości liczby π poprowadzili wykładowcy WI PB.

Były też warsztaty matematyczne adresowane głównie do uczniów szkół podstawowych oraz konkursy z nagrodami.

Na Pikniku Matematycznym do gier i zabaw zaprosili studenci zrzeszeni w kołach naukowych: Math4You, Mobilne Systemy Inteligentne i Koło Gier Logicznych.

– Staramy się do młodzieży wyjść z taką formą matematyki fajniejszą niż tą, którą mają na co dzień w szkole – mówi Artur Łapata z koła naukowego Math4You – Pokazujemy, jak pewne dość skomplikowane rzeczy, można rozwiązać za pomocą logiki i wiedzy matematycznej.

– Prezentujemy gry rekreacyjne, logiczne. Dzieci były bardzo zainteresowane Kostką Rubika i grami zręcznościowymi – dodaje Kasia z Koła Gier Logicznych.

Wydarzeniem współtowarzyszącym jest specjalna edycja Kawiarni Naukowej SCIENCE-KULTURA.

Obchody Dnia Liczby π w Politechnice Białostockiej zorganizowali: Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum”, Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Koło Naukowe Math4You WI PB, Koło Naukowe Gier Logicznych, Koło Naukowe Mobilne Systemy Inteligentne. Wydarzenie objęła patronatem Podlaska Kurator Oświaty.

Więcej na stronie:wi.pb.edu.pl/pi

(mr)