Zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej złożony ze studentów z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatyki startuje w Formula Student Poland. Hybrydowy bolid CMS-09 już odniósł sukcesy podczas zawodów klasy Formula Student w Austrii, Węgrzech oraz Czechach.

Studenci konstruktorzy z Politechniki Białostockiej na Autodromie Słomczyn będą mierzyć się z dziewięcioma maszynami, w tym tylko jednym bolidem hybrydowym, który przywiozą studenci z Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze.

Już premiera bolidu CMS-09 na austriackim torze Red Bull w Spielbergu przyniosła zespołowi studentów z Politechniki Białostockiej trzy miejsca na podium, w tym w najbardziej wymagającej konkurencji dynamicznej, jaką jest endurance.

Studenci z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatyki zaprezentowali po raz pierwszy pojazd o napędzie hybrydowym, który przyniósł im najwyższe noty w następujących kategoriach dynamicznych: 2. lokatę w acceleration i endurance oraz 3. lokatę w konkurencji skidpad.

Kolejne zawody, tym razem na węgierskim torze wyścigowym, przyniosły drużynie konstruktorów najwyższe noty w konkurencjach, w których liczy się przyspieszenie, ale i przyczepność auta. Studenci działający w sekcji Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club odnieśli znowu sukcesy w konkurencjach dynamicznych. W Formula Student East zajęli 1. miejsce w skidpad oraz 1. miejsce w acceleration.

Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wygrał zawody Formula Student Czech Republic, które trwały 5-10 sierpnia 2024r.! W międzynarodowych zawodach na czeskim torze wyścigowym wzięło udział blisko 50 drużyn z całego świata, które reprezentują swoje uczelnie jako projektanci, konstruktorzy, realizatorzy i kierowcy bolidów. Zespół z Politechniki Białostockiej okazał się w tym roku bezkonkurencyjny! Udział w zawodach przyniósł twórcom bolidu CMS-09 zwycięstwo w trzech konkurencjach dynamicznych oraz klasyfikacji generalnej. Otrzymał też nagrodę dodatkową wykonując najszybciej inspekcję techniczną pojazdu.

– We wszystkich seriach zawodów udało nam się zdobyć naprawdę wysokie lokaty staliśmy na podium wiele razy – wylicza Piotr Cywoniuk, student studiów II st. na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – W Czechach zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. To niewątpliwie bardzo wielki wyczyn w naszym zespole, wcześniej nie udało się nigdy tego dokonać!

– To efekt pracy ludzi z pasją, z energią,  cierpliwych konsekwentnych zdeterminowanych czyli takich, jakich kształci Politechnika Białostocka – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Członkowie koła się zmieniają, ale pasja i determinacja pozostaje. Pragnę podziękować wszystkim, którzy ich wspierają ponieważ zwykle sukces w technice jest efektem pracy dużego zespołu ludzi.

Piotr Cywoniuk to także koordynator Działu Zawieszenia w zespole Cerber Motorsport.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak prowadzi się auto – mówi Cywoniuk. – Zmiany, które udoskonaliły nasz bolid zdały egzamin na torach wyścigowych.

Przed wyjazdem na Formula Student Poland studenci Politechniki Białostockiej po raz kolejny testowali swój bolid CMS-09 na Torze Białystok.

– W tym roku przede wszystkim skupiliśmy się na implementacji napędu hybrydowego oraz nad zmianą systemu zmiany biegów – opowiada Kacper Stasiewicz, koordynator techniczny zespołu, koordynator działu elektroniki, jeden z kierowców , a także student studiów stacjonarnych II st. na kierunku  automatyka i robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Poprawimy pewne bolączki, które mieliśmy na wcześniejszych seriach zawodów i być może uda nam się powtórzyć sukces z poprzedniego roku, czyli wygrać się zawody Formuły Student w Polsce.

Student przypomina, że nad projektem i wykonaniem bolidu pracował 30-osobowy zespół pod opieką dr. inż. Piotra Tarasiuka i dr. inż. Jarosława Czabana z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– Doświadczenie jakie zdobył zespół Cerber Motorsport pozytywnie wpłynie na nasz kolejny bolid o napędzie hybrydowym – deklaruje Stasiewicz. – Będziemy korzystać z napędu elektrycznego z przodu oraz silnika spalinowego z tyłu.  Chcielibyśmy rozwijać tę technologię i być pionierami w klasie Formula Student.

Klasyfikację generalną zawodów Formula Student Poland poznamy w niedzielę (1 września 2024) późnym popołudniem.

Studentów Politechniki Białostockiej wspiera Województwo Podlaskie, a w wyjazdach zagranicznych – Miasto Białystok.