// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę
Drużyna Chomiki Jeremiasza, w składzie: Rafał Fungowicz, Kamila Chmielowiec, Kacper Bochan, Marika Ciupa i Mateusz Kozłowski, wygrała BialJam 2024, czyli największy hackathon gier komputerowych na Podlasiu. Ich gra „Shadow Mirror” pokonała kilkanaście innych propozycji, które powstały podczas 48-godzinnego maratonu zorganizowanego w Politechnice Białostockiej.
 

Tegoroczny BialJam, czyli Białostocki Konkurs Tworzenia Gier Komputerowych, rozpoczął się 30 maja. Na Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej stawiło się blisko 70 młodych informatyków z całej Polski: Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Suwałk, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej, a nawet Wilna (Litwa).

– BialJam to konkurs tworzenia gier, w którym uczestnicy mają w przeciągu 48 godzin stworzyć sprawny prototyp gry. Wygrywa koncept, który zachwyci jury i publiczność – mówił Krzysztof Szwabowski z Koła Naukowego VectoR Development, główny koordynator BialJamu 2024.

Tuż po wysłuchaniu prezentacji „Tworzenie gier od pomysłu do premiery – wyzwania i możliwości w branży gier wideo” poprowadzonej przez Łukasza Grynasza, CEO firmy RockGame, partnera BialJamu, rozpoczęła się burza mózgów na temat tematu przewodniego konkursu. Zdecydowano, że w VII edycji BialJamu młodzi programiści, designerzy gier i graficy mają nawiązać do hasła „anomalie”. Po upływie 24h od rozpoczęcia hackathonu, organizatorzy podali uczestnikom temat dodatkowy: „bober”, który twórcy mogli dodać do swojej gry, żeby zawalczyć o nagrodę za wykorzystanie wątku posiłkowego.

Prezentacje konkursowych projektów i wyłonienie zwycięzców BialJamu odbyło się w sobotę 1 czerwca.

Zwycięska gra „Shadow Mirror” zabiera graczy do postapokaliptycznego, futurystycznego świata. Anomalia będąca zadanym tematem gry, występuje tu jako lustro, które zniekształca wizje Artysty – bohatera. Jej celem jest odnalezienie granicy pomiędzy tym, co rzeczywiste a iluzją.

Inż. Adrian Twardowski, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej i juror BialJam 2024 chwali zwycięską grę.

– Podczas BialJamu powstało 20 projektów. Każdy z nich uważnie ocenialiśmy. Myślę, że temat „anomalie” bardzo wpłynął na kreatywność propozycji. Drużyny się wykazywały, a każda gra była inna. Najczęściej anomalie odnosiły się do klimatów z horroru, snu. Wygrał „Shadow Mirror”, gra bardzo artystyczna, nasiąknięta niezwykłym klimatem i emocją, dodatkowo bardzo ładna i estetyczna. Mnie najbardziej zachwyciło to, że pomysł jest właściwie gotowy do sprzedania i wydania. Dodatkowo twórcy przygotowali do swojej gry animowany film wprowadzający. To jeszcze bardziej podkreśliło, że tworzenie gry komputerowej to sztuka. Zespołowi Chomiki Jeremiasza bardzo się ona udała – mówił inż. Adrian Twardowski.

Zwycięską drużynę “Chomiki Jeremiasza” stworzyli: Mateusz Kozłowski – student Wydziału Informatyki PB oraz absolwent tego wydziału Kacper Bochan. Obie graficzki: Kamila Chmielowiec i Marika Ciupa to studentki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Skład uzupełnił Rafał Fungowicz – wolny strzelec i pasjonat gamedevu z Wrocławia.

– Myślę, że większości twórców gier komputerowych przyświeca ta sama idea. Tworzą grę, w którą sami chcieliby zagrać. Tak pojawia się satysfakcja z pracy. I choć wygrana w BialJamie bardzo mnie cieszy, to przyszłam tu głównie po to, żeby rozwijać własne pomysły – mówiła Kamila Chmielowiec, która do zwycięskiego zespołu Chomiki Jeremiasza dołączyła jako drugi grafik dopiero podczas rejestracji uczestników turnieju.

Uczestnicy wydarzenia podkreślają, że BialJam to nie tylko maraton tworzenia gier komputerowych, ale też możliwość zdobycia cennego doświadczenia i przede wszystkim –dobra zabawa.

Organizatorem wydarzenia było: Koło Naukowe Twórców Gier VectoR, Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej i Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. BialJam 2024 wsparło: Miasto Białystok i sponsorzy: Rock Game, Galaktus. Więcej na: https://bialjam.wi.pb.edu.pl/

Konkurs organizowano w ramach obchodów 35-lecia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

Lista nagrodzonych gier i zespołów w BialJam 2024:

Nagroda Główna:

Gra „Shadow Mirror” zespół: Chomiki Jeremiasza

Gra opowiada o artyście, który stara poruszać się w mrocznym świecie niepewności. Podąża za nim anomalia, która przyzywa wykrzywione wspomnienia i wizje dawnego świata. Tylko Artysta, oświetlając otaczający go świat, może rozwiać iluzje. Link do gry: https://yreron.itch.io/shadow-mirror

Nagroda w kategorii „Audio”:

„Cult of the Bobrhulhu”, zespół: Kult Bobera

To dynamiczna gra PvP, w której gracz wciela się w członka kultu Wielkiego Przedwiecznego Bobera i zmaga z rywalem o względy bóstwa. To wszystko w rytm muzyki death metalu. Na zwycięzcę czeka wieczna chwała i uwielbienie Przedwiecznego Bobera, na przegranego – wieczne męki i udręka! Link do gry: https://szufla.itch.io/cult-of-the-bobrhulhu

Nagroda w kategorii „Temat dodatkowy”:

„Sir, ngl, we are cooked”, zespół: Walk around and find out

Coop’owy przewóz chaotycznych anomali przez kosmos. Link do gry: https://quantu.itch.io/sir-ngl-we-are-cooked

Nagroda w kategorii „Grafika”:

„The Jammers”, zespół: EGID Studio

To gra, która polega na game jamie. Zadaniem gracza jest skompletowanie optymalnego zespołu i doprowadzenie projektu do końca. W międzyczasie rozgrywać można minigry oraz napotkać losowe anomalie, które mogą całkowicie zmienić sytuację. Link do gry: https://blacksmith44.itch.io/the-jammers

Nagroda publiczności:

„Bober Bowling 2”, zespół: Ballers Inc.

Gra nawiązująca do kręgli. Link do gry: https://sh4dqw.itch.io/bober-bowling-2

Nagroda w kategorii „Najlepiej wykorzystany temat”:

„Is Someone Here?”, zespół: Giganci BialJamu

Gracz zostaje właścicielem pewnego domu, ale szybko okazuje się, że obiekt jest nawiedzony, a anomalie pojawiają się w nocy. Jedynym sposobem na przeżycie, jest wskazanie wszystkich anomalii występujących w mieszkaniu przed upływem wyznaczonego czasu. Link do gry: https://interfectoremcubiculum.itch.io/is-som

Nagroda w kategorii „Najlepszy Klimat”:

„HyperSomnia „, zespół: PolySleep

W świecie snu bez reguł, anomalie wyróżniają się regularnością. W grze należy odnaleźć ukrywających się wśród potworów przeciwników. Uwaga! aby nie sprowokować prawdziwych bestii.

Nagroda w kategorii „Retro Gaming Special”:

„BIAL.ITCH Project”, zespół: Zwickau

BIAL.ITCH Project to gra/wyzwanie. Gracz rozpoczyna od przebudzenia się z PDA w ręku. Następnie przemierza tajemnicze zakamarki białostockiej uczelni w poszukiwaniu anomalii. Gra podzielona jest na dwie części: interaktywny film i grę na GameBoyu, które razem tworzą spójną historię pełną zagadek. Link do gry: https://kapitankapitan.itch.io/bialitch

Nagroda w kategorii „Close to Metal Special”:

„Interdimensional Foodtrack Simulator”, zespół: Team Blue

Zadaniem gracza jest rolowanie międzygalaktycznych kebsów. Przy czym należy uważać na złowieszcze anomalie. Link do gry: https://icebox246.itch.io/interdimensional-foodtruck-simulator

(mr)

Posłuchaj dźwiękowej relacji z BialJamu 2024 Radia Akadera