Uczę się na profilu biologiczno-chemicznym. Po maturze chciałabym pójść na studia do Białegostoku, ale jeszcze nie wybrałam kierunku. Myślę o biotechnologii na Politechnice Białostockiej, ale też o studiach na Uniwersytecie Medycznym – mówiła Kasia Aksimowicz z Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Jej szkołę odwiedziliśmy w ramach XIX prezentacji „Uczelnie w Powiecie”, które odbyły się 20 lutego 2023 r.

„Uczelnie w powiecie” to targi edukacyjne odbywające się na terenie szkół ponadpodstawowych. Politechnika Białostocka uczestniczy w nich od 19 lat. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Wiesław Sokołowski, redaktor naczelny dwutygodnika „Wieści Podlaskie”.

Idea takich spotkań zrodziła się z potrzeb młodzieży, która uczy się w szkołach południowej części naszego powiatu. Dla nich wycieczka na dni otwarte szkół i uczelni wyższych to duży wysiłek, zarówno finansowy, jak i organizacyjny. Dlatego uznaliśmy, że lepiej będzie, jeśli to przedstawiciele uczelni przyjadą do nich. I tak stworzyliśmy okazję, żeby uczniowie na własnym terenie mogli porozmawiać z pracownikami i studentami szkół wyższych o perspektywie dalszego kształcenia – mówił Wiesław Sokołowski.

W 2023 roku prezentacje edukacyjno-doradcze „Uczelnie w powiecie” odbędą się w ośmiu miastach powiatowych województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Zaczynamy w Siemiatyczach a skończymy w Ełku. Stoisko informacyjne oraz przedstawicieli Politechniki Białostockiej będzie można spotkać w każdej z tych miejscowości.

Zapraszamy maturzystów, nauczycieli i doradców zawodowych!

20 lutego – Siemiatycze, Zespół Szkół, ul. Kościuszki 43

21 lutego – Bielsk Podlaski, I Liceum Ogólnokształcące, ul. 11 listopada 6

22 lutego – Wysokie Mazowieckie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych, ul 1000-lecia PP 15

23 lutego – Zambrów Zespół Szkół nr 1, Al. Wojska Polskiego 31

27 lutego – Hajnówka, Zespół Szkół z DNJB, ul. Piłsudskiego 3

28 lutego – Sokółka, Zespół Szkół, ul. Mickiewicza 11

1 marca – Grajewo, Zespół Szkół nr 1, ul. Mickiewicza 3

2 marca – Ełk, Zespół Szkół nr 6, ul. Kajki 4

W XIX prezentacjach „Uczelnie w Powiecie” oprócz Politechniki Białostockiej udział biorą przedstawiciele 15 uczelni z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Ełku, Gdyni, Łomży, Siedlec, Warszawy.

Organizatorzy: Redakcja „Wieści Podlaskich”, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Starostwo Powiatowe w Ełku, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, Starostwo Powiatowe w Zambrowie, Burmistrz Bielska Podlaskiego, Prezydent Ełku, Burmistrz Grajewa, Burmistrz Hajnówki, Burmistrz Siemiatycz, Burmistrz Sokółki, Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego.

mr