Społeczność Politechniki Białostockiej zrobiła coś dobrego dla środowiska naturalnego! 21 października 2024 odbyła się akcja “Zielony ślad WIZ” na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Wspólnie zasadziliśmy 36 drzew na kampusie w Kleosinie! Uczestnicy akcji zalesiania otrzymali również sadzonki na własny użytek!

Ponad połowę terenów Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej pokrywa zieleń. A teraz będzie jej jeszcze więcej! Wszystko za sprawą akcji „Zielony ślad WIZ”, podczas której zasadziliśmy 15 sosen, 16 grabów oraz 5 jabłoni. Przedsięwzięcie miało pozytywny odzew. Wzięli w nim udział pracownicy naukowi, administracyjni, studenci ( w tym studenci zagraniczni), studenckie koła naukowe, a także władze uczelni i wydziału, którzy własnymi rękami przyczynili się do poprawy jakości powietrza, zwiększenia bioróżnorodności na wydziale w Kleosinie, ale przede wszystkim stworzenia przyjaznej przestrzeni do relaksu. Jabłka z własnego sadu, wypoczynek w cieniu szlachetnych drzew? To brzmi naprawdę dobrze!

– Chcemy realizować strategię Moja Zielona Politechnika, ale i zwiększyć świadomość naszej społeczności akademickiej, że zielone obszary, tereny do rekreacji, są ważne dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego. Planujemy w przyszłości rozszerzać akcję o kolejne obszary, które będziemy zalesiać – mówiła koordynator akcji, dr Urszula Kobylińska, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, która podkreślała, że inicjatywa ta jest spójna z innymi działaniami WIZ’u na rzecz ekologii i zdrowia. Wydział od lat prowadzi projekt „Zdrowy WIZ”, dzięki któremu studenci otrzymują bezpłatnie jabłka.

Akcję nasadzeń wsparli swoją wiedzą i doświadczeniem nauczyciele akademiccy kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa I Nauk o Środowisku – dr inż. arch. Marta Baum oraz dr inż. arch. Dorota Gawryluk. Oba wydziały rozwijają wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, planując stworzenie drewnianej altany z zielonymi terenami – miejsca spotkań, integracji i wypoczynku.

“Zielony Ślad  WIZ” to jedno z działań naszej uczelni realizowanych w ramach strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju Moja Zielona Politechnika, ale także wyraz globalnych starań w kierunku rozwoju lokalnych ekosystemów.

– Przy okazji akcji realizujemy również działania Europejskiej Strategii Bioróżnorodności, której jednym z celów jest zasadzenie do 2030 roku 3 miliardów drzew. Jeszcze wiele zostało w tej kwestii do zrobienia, ponieważ Unia Europejska dotąd zasadziła jedynie 22 miliony. Cieszę się, że mieliśmy udział w podwyższeniu tej liczby – powiedziała prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, Dziekan Wydziału inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Przedsięwzięcie na wydziale zostało zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku. Sadzonki zostały dostarczone przez Nadleśnictwo Dojlidy, które także przywiozło inne gatunki drzew, takich jak śliwy, jarzęby, świerki. Część sadzonek została rozdysponowana pomiędzy uczestnikami.

– Nasza współpraca z Politechniką Białostocką trwa od wielu lat. Zielony ślad WIZ  jest idealnym pomysłem na jesienną akcję nasadzeń. Nowe drzewa będą symbolem trwałości zarówno uczelni, jak i umocnienia relacji pomiędzy społecznością akademicką a leśnikami. Są to drzewa, które świetnie odnajdą się pomiędzy zabudowami parkowej oranżerii, ale co ważne, mają wpływ na zmiany klimatu – mówiła Ewelina Szklarzewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

A jak do zalesiania swojego wydziału podchodzą studenci? Czy ekologia ma dla nich znaczenie?

– Wydział ma duży potencjał, jeśli chodzi o kwestie związane z zielenią. Idee zrównoważonego rozwoju, które mają odzwierciedlenie w realizacji strategii Moja Zielona Politechnika, są szczególnie ważne. Widać to choćby na przykładzie ostatnich wydarzeń, kiedy u nas brakowało opadów, a na południu szalała powódź. Każda więc akcja, która ma na celu zwiększenie naszego udziału w zielonej transformacji i obniżenia negatywnego wpływu na środowisko, jest ważna – mówił Marcin Czubaszek, student kierunku logistyka na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, który przedstawił uczestnikom akcji krótki instruktaż sadzenia roślin.

Akcja „Zielony ślad WIZ” będzie kontynuowana, choć to nie jedyna inicjatywa zalesiania kampusu przy ul. Ojca Tarasiuka 2. W czasie pandemii sadzono tu również przepiękne drzewa, jakimi są klony.

Trzymamy kciuki, aby sadzonki dzielnie przetrwały zimę i cieszyły nasze oczy przez kolejne lata!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: