Od juniora do seniora! Najmłodszy uczestnik Akademickiej Doby Sportu miał 13 lat, a najstarszy – ponad 60 lat! Bo sport łączy bez względu na wiek! Za nami 24-godzinny maraton zajęć sportowych, w których wzięło udział ponad 300 uczestników! Spotkali się 15-16 października w Akademickim Centrum Sportu Politechniki Białostockiej.

Co można zrobić w 24 godziny, czyli 1440 minut? Jak pokazała druga edycja Akademickiej Doby Sportu w Politechnice Białostockiej – można w tym czasie rozegrać turnieje piłki siatkowej, tenisa stołowego, futsalu, a także przeprowadzić trening obwodowy, zawody w ergometrze wioślarskim oraz zajęcia z samoobrony, oddechu w sporcie, fitnessu, jogi i aerobiku! Uff! To był prawdziwy maraton ruchu, ale i dobrej zabawy. Wzięli w nim udział zarówno studenci i pracownicy białostockich uczelni, przedstawiciele firm, jak i osoby, które chciały po prostu poćwiczyć.

– Chcieliśmy pokazać, jakie sekcje i dyscypliny sportu rozwijamy w Klub Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej, a przy okazji zachęcić do aktywności ruchowej młodzież, osoby w średnim i w starszym wieku. Chodziło o dobrą zabawę i chęci, ale przede wszystkim o to, żeby każdy mógł się poruszać, robiąc coś ciekawego i może innego niż robi na co dzień. Przyszły do nas osoby niezwiązane z Politechniką Białostocką i bardzo nas to cieszy – mówił Dawid Szczerbiński, trener koszykówki mężczyzn, nauczyciel w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej, który podkreślał potrzebę organizacji takich wydarzeń. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie uczestników, których nie odstraszały nawet „barbarzyńskie pory” aktywności fizycznej. W siłowni jeszcze przed północą było wielu entuzjastów wzmacniania ciała. Ale to nie wszystko!

Jak pokazali uczestnicy ADS, każda pora na sport jest odpowiednia. Nawet o 3 w nocy! Wtedy właśnie rozpoczął się turniej futsalu, w którym wzięło udział 5 zespołów 10-osobowych! Niewiele wcześniej zakończył się turniej piłki siatkowej, w którym wystartowało 7 zespołów (w każdym 10, a nawet 12 osób). Jeśli chodzi o tenis stołowy – były to zawody indywidualne, w których walczyli przeciwnicy obu płci. Każdy grał z każdym. Tu wzięło udział 12 osób. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy zwiększyli limity uczestników, by każdy chętny mógł spróbować swoich sił drużynowo lub indywidualnie.

– Największym zainteresowaniem cieszyła się piłka siatkowa i futsal. Było widać bardzo duże zaangażowanie uczestników, którzy pamiętali jednak o zasadach fair play. Zawody były bardzo udane, wzięły w nich udział osoby, które w danej dyscyplinie sportu coś potrafią. Z kolei, jeśli chodzi o zajęcia masowe, dostępne dla wszystkich, takie jak zajęcia z aerobiku, fitness, oddechowe, czy samoobrony – to nie trzeba było posiadać żadnych umiejętności. Całość naprawdę wyszła super – podsumował trener koszykówki.

Idea sportu jest piękna, ale kilka dodatkowych bonusów też robi grę. Gracze tenisa stołowego otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnicy turnieju piłki siatkowej i futsalu otrzymali dyplomy, a 3 najlepsze drużyny – medale. Co poza nagrodami skłoniło wielbicieli zdrowej adrenaliny do przyjścia na kampus Politechniki Białostockiej?

– Wzięłam udział w turnieju tenisa stołowego oraz w zajęciach z samoobrony. Co mnie skłoniło do tego? Sport, rywalizacja i pasja. Tenis stołowy to moje hobby z dzieciństwa, które teraz odżyło, więc dałam się skusić na tenisowe rozgrywki. A dlaczego samoobrona? Przeprowadziłam się rok temu z mniejszej miejscowości do Białegostoku, chęć zadbania o własne bezpieczeństwo wzięła górę, stąd moja decyzja, by zapisać się na zajęcia z samoobrony. Przy okazji chciałam też poznać nowych ludzi, także spoza Politechniki Białostockiej oraz naszego trenera, pana Piotra. Nasza Akademicka Doba Sportu jest bardzo otwarta na różnych ludzi, trenujących różne dyscypliny sportowe – powiedziała Magdalena Poleska, studentka 2. roku kierunku studiów architektura wnętrz na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Jak zapowiadają organizatorzy – za rok ponownie spotkamy się na Akademickiej Dobie Sportu. Politechnika Białostocka jest idealnym miejscem do tego typu spotkań. Ma znakomitą infrastrukturę treningową – Akademickie Centrum Sportu z nowoczesną halą sportową oraz oddany w tym roku kompleks kortów i boisk o powierzchni 1 ha na świeżym powietrzu. W Klubie Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej funkcjonują 22 sekcje sportowe, w tym m.in. judo, pływanie, kolarstwo górskie, strzelectwo sportowe.

Tegoroczny maraton aktywności fizycznej trwał  od 15 października od godz. 15.00 do 16 października do godz. 15.00. Większość zajęć odbyła się w hali Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej przy ul. Wiejskiej 41.

Harmonogram Akademickiej Doby Sportu 2024 w Białymstoku

15 października 2024 r. (wtorek)

15.00 – 24.00 „Otwarta siłownia” – siłownia dla wszystkich chętnych

15.00 – 18.00 Turniej Tenisa Stołowego

18.00 – 21.00 zawody w ergometrze wioślarskim

21.00 – 02.30 Turniej Piłki Siatkowej

16 października 2024 r. (środa)

2.30 – 8.00 Turniej Futsalu

8.00 – 9.30 „Sporty walki – samoobrona”

9.30 – 11.00 „Oddychanie w sporcie”

11.00 – 15.00 Zajęcia fitness dla wszystkich i zakończenie ADS

11.00 – 12.00 Trening obwodowy

12.00 – 13.00 Yoga

13.00 – 14.00 STEP aerobik

14.00 – 15.00 TBS aerobik

Więcej o sporcie w Politechnice Białostockiej: https://pb.edu.pl/po-zajeciach/sport/

Organizatorzy: Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej we współpracy z Klubem Środowiskowym AZS Województwa Podlaskiego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Patron medialny: Radio Akadera.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Akademickiej Dobry Sportu 2024:

(mz)