Prof. dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, kierownik Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej stoi na czele zespołu, który opracuje demonstrator światłowodowego, szerokopasmowego źródła ASE pracującego w paśmie 2 μm z regulowaną płynnie mocą wyjściową.

W Politechnice Białostockiej trwają ostatnie poprawki demonstratora światłowodowego, szerokopasmowego źródła ASE pracującego w paśmie 2 μm z regulowaną płynnie mocą wyjściową. Lasery i źródła szerokopasmowe znajdują zastosowanie m.in. w teledetekcji, LiDAR (Light Detection and Ranging), medycynie, systemach pomiarowych i telekomunikacji kosmicznej. Powoduje to intensywne badania nad opracowaniem światłowodowych źródeł promieniowania w paśmie 2 μm.

– Skonstruowany przez nas demonstrator będzie miał nowatorski charakter ze względu na jego unikalną cechę, jaką będzie dużo szersze pasmo emisji niż te, które są komercyjnie dostępne – zaznacza prof. dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, kierownik Katedry Fotoniki, Elektroniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej

Sercem układu będzie opracowany w Politechnice Białostockiej światłowód domieszkowany jonami pierwiastków ziem rzadkich, którego specjalna konstrukcja pozwoli osiągnięcie ekstremalnie szerokiego pasma emisji (>200 nm,) – istotnego w tego klasie urządzeniach. Komercyjnie dostępne źródła ASE mają pasmo emisji ok. 100 nm.

– W ramach badań podstawowych realizowanych w Politechnice Białostockiej opracowaliśmy specjalne światłowody współdomieszkowane lantanowcami, które pozwalają na unikalną, szerokopasmową emisję – informuje prof. Kochanowicz. – Wykorzystujemy wiedzę podstawową, którą zdobyliśmy wcześniej w ramach innych projektów, aplikujemy nasze światłowody, które mamy w swojej bazie, opracowujemy układy sterowania, stabilizacji termicznej, aż powstanie kompletny demonstrator.

Co istotne, cały proces technologiczny produkcji źródeł promieniowania, w tym unikalnych światłowodów, będzie prowadzony w Politechnice Białostockiej.

W skład zespołu badawczego weszło czterech badaczy i jeden doktorant z Politechniki Białostockiej oraz dwóch badaczy z Politechniki Lubelskiej.

To z Politechniki Białostockiej:

• prof. dr hab. inż. Marcin Kochanowicz
  • dr hab. inż. Piotr Miluski
  • dr inż. Tomasz Ragiń
  • mgr inż. Jakub Markiewicz
  • oraz doktorant mgr inż. Krzysztof Markowski.

Zespół pracuje wspólnie z naukowcami z Politechniki Lubelskiej. To:

• dr inż. Damian Harasim
  • dr inż. Krzysztof Skorupski.

Naukowcy wspólnie wzięli udział w konkursie “INNOSPIN EDYCJA 2” – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych, organizowanego w ramach “Politechnicznej sieci Via Carpatia”.

– Współpraca w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia bardzo korzystnie wpłynęła na nasz zespół – przyznaje prof. Kochanowicz. – Do tej pory nie mieliśmy formalnej współpracy z naukowcami z Politechniki Lubelskiej. Wygrany konkurs otwiera nowe możliwości, moim zdaniem, również na inne projekty. Finansowanie badań jest niezbędne, szczególnie w technologii, w naukach technicznych – od konstrukcji, wytworzenia światłowodu po elementy elektroniczne.

Zakres prac będzie obejmował analizę właściwości światłowodu, opracowanie układu, badanie wytworzonego źródła ASE, które będzie można zastosować też w metrologii optycznej, w detekcji gazów, czy też spektroskopii optycznej.

Komisja konkursu “INNOSPIN EDYCJA 2” – demonstratory dla międzyuczelnianych zespołów badawczych, organizowanego w ramach “Politechnicznej sieci Via Carpatia przyznała badaczom z Politechniki Białostockiej i Politechniki Lubelskiej kwotę 97 tys. zł.