Po raz trzeci Politechnika Białostocka znalazła się w jednym z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych rankingów szkół wyższych na świecie. W Times Higher Education World University Rankings 2025 nasza uczelnia zajęła 6. pozycję w Polsce, plasując się w przedziale 1501+. Jesteśmy jedyną niemedyczną podlaską uczelnią sklasyfikowaną w rankingu.

Politechnika Białostocka utrzymała swoją pozycję w rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025. W tegorocznej edycji oceniono 2092 uczelnie z całego świata, o 185 instytucji więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.

Ranking opiera się na 18 wskaźnikach, zgrupowanych w pięć obszarów: nauczanie (Teaching), środowisko badawcze (Research Environment), jakość badań (Research Quality), współpraca z przemysłem (Industry Collaboration) oraz perspektywa międzynarodowa (International Outlook).

Politechnika Białostocka zajęła miejsce w przedziale 1501+, co plasuje ją na ex aequo 6. pozycji w Polsce. Uczelnia poprawiła ogólny wynik punktowy i uzyskała 10,5-25,1 punktów (w zeszłej edycji 9,7-22,7 pkt).

Z roku na rok Politechnika Białostocka poprawia swoje wyniki w obszarze international outlook, zwiększając punkty z 22 w edycji 2023 do 27,6 w bieżącej edycji.

Warto przy tym dodać, że  Politechnika Białostocka jest jedyną niemedyczną podlaską uczelnią sklasyfikowaną w rankingu.

Politechnika Białostocka w rankingu Times Higher Education - edycja 2025 - grafika

Najlepszy wynik w tegorocznej edycji osiągnął Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, znalazł się w przedziale 501-600, awansując z trzeciego miejsca w ubiegłym roku. Kolejne pozycje w rankingu zajęły: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, uplasowały się w przedziale 601-800.

Po raz dziewiąty pierwsze miejsce w rankingu należy do Uniwersytetu Oksfordzkiego. Massachusetts Institute of Technology (MIT) awansował z miejsca trzeciego na miejsce drugie. Uniwersytet Harvarda zajął miejsce trzecie.

Przy opracowywaniu zestawienia uwzględniono analizę 157 milionów cytowań i 18 milionów publikacji naukowych, a także wyniki ankiet wypełnionych przez ponad 93 000 naukowców z całego świata. W 2025 sklasyfikowanych zostało 40 uczelni z Polski, 4 uczelnie otrzymały status „Reporter”.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy budują naszą markę na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do naszej obecności w tak prestiżowych rankingach, jak THE World University Rankings.

Więcej o THE World University Rankings 2025 na stronie

Opracowanie: Centrum Danych i Analiz Strategicznych