VRmuseum, to inny wymiar sztuki. Trójwymiarowe dzieła artystyczne zaprezentują studenci Politechniki Białostockiej w tworzonym przez nich muzeum. Już 21 września będzie można obejrzeć wystawę prac 3D, a także 2D w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej oraz w Galerii im. Sleńdzińskich.

To nie będzie na pewno tradycyjne muzeum z archiwalnymi eksponatami, w którym należy mówić szeptem, nie dotykając ekspozycji. Wprost przeciwnie. Tu każdy będzie mógł wejść w interakcję i zanurzyć się w zaprezentowanych tu „dziełach sztuki”. Na tym właśnie polega muzeum w wersji wirtualnej, czyli VRmuseum. Stworzyli je studenci z koła naukowego twórców gier VectoR Development we współpracy z uzdolnionymi artystycznie studentami z koła ARTstudio na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wsparciem byli pasjonaci bazy danych Data Pigeons z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Istnieją Pop-up store, czyli tymczasowe sklepy, dlaczego więc nie może istnieć jednodniowe muzeum? 60 prac w wersji 3D, a także 2D autorstwa studentów Politechniki Białostockiej będzie można obejrzeć tylko jednego dnia – 21 września 2024 r. w godzinach 14.00-20.00 w budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia oraz w Galerii im. Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki 4.

Druga edycja VRmuseum będzie przebiegać pod hasłem „wizja”. To słowo klucz, którego interpretacją zajęli się młodzi artyści. Prace będzie można oglądać w goglach VR, uczestnicy wystawy mogą swobodnie poruszać się w wirtualnej przestrzeni, wchodząc w interakcje z artystycznymi wytworami wyobraźni twórców.

Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich powyżej 13 roku życia, zwłaszcza osoby młode.

Organizatorzy liczą, że ich trójwymiarowe muzeum zainspiruje młodzież. My mamy nadzieję, że wystawa zachęci ich do zdobywania cyfrowych umiejętności w naszej uczelni oraz do dołączenia do naszych studenckich kół naukowych. Więcej o SNK Politechniki Białostockiej na stronie – sprawdź i dołącz!

– Chcieliśmy połączyć muzeum z nowoczesnością, ponieważ dla młodego pokolenia zwykłe muzeum jest najczęściej nudne. Dzięki technologii VR  mogą odkrywać sztukę w ciekawy sposób – wyjaśnia ideę inicjatywy studentów Jakub Pałaszewski, koordynator akcji, który studiuje na kierunku informatyka na Wydziale Informatyki.

Do zobaczenia w VRmuseum!

Muzeum wspiera medialnie Radio Akadera.

🚩 2. edycja VRmuseum / 21 września 2024 r. / 14.00-20.00

• Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16
  • Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Rynek Kościuszki 4

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ubiegłej edycji VRmuseum:

Na wystawę zapraszają studenci z kół naukowych Politechniki Białostockiej

(mz)