Mityng Ambasadorów Białostockiego i Podlaskiego Sportu zgromadził na Stadionie Lekkoatletycznym w Zwierzyńcu tłumy białostoczan. W sobotę 31 sierpnia 2024 r. odbyły się ostatnie w tym sezonie zmagania sportowe z udziałem najwybitniejszych sportowców Podlasia. Wśród nich byli absolwenci i studenci Politechniki Białostockiej.

Podlasie to dolina krzemowa, zielone płuca Polski, ale i też centrum lekkiej atletyki! Po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, najwybitniejsi polscy lekkoatleci wystąpili w Białymstoku żegnając sezon sportowy. To była świetna okazja, by zobaczyć na żywo utytułowanych sportowców, do których należą również absolwenci naszej uczelni – rzucający młotem Wojciech Nowicki i biegaczka – Marlena Granaszewska. W zawodach wzięły udział również nasze studentki specjalizujące się w pchnięciu kulą – Wiktoria Charkiewicz (Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, kierunek zarządzanie), Martyna Karwowska (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, kierunek architektura) oraz oszczepnik – Oskar Trejgo (Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, kierunek inżynieria środowiska).

W programie wydarzenia zaplanowano pięć konkurencji technicznych: rzut oszczepem, pchnięcie kulą, rzut młotem oraz wyłącznie dla pań skok wzwyż i w dal. Dodatkowo odbyły się biegi dla kobiet (100 m, 300 m, 1000 m) i mężczyzn (110 m ppł., 400 m i 1000 m). Była adrenalina, pozytywna energia i duch walki! Emocji dostarczyli nam też zawodnicy spoza regionu oraz kraju. Kibice także spisali się na medal!

– Bardzo się cieszę, że mogłem wystartować przed własną publicznością, dla mnie to jest największa radość, pomimo, że fizycznie jest ciężko, gdyż ten sezon był długi. Fajnie, że kibice dopisali i był pełny stadion – mówił Wojciech Nowicki (absolwent Wydziału Mechanicznego), zdobywca złotego medalu olimpijskiego w Tokio w 2020 roku, który jest Złotym Absolwentem, Honorowym Ambasadorem Politechniki Białostockiej.

Pięciokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny mistrz Europy wyraził nadzieję, że powtórzy swoje sukcesy w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce. Podkreślał też znakomite relacje, jakie łączą go z naszą uczelnią.

– Bardzo mnie cieszy, że jako absolwent Politechniki Białostockiej jestem też doceniany poza karierą naukową. Zawsze, gdy pojawiam się na uczelni, to spotykam się z ogromną życzliwością. Mam miłe wspomnienia ze studiów, to był fajny okres w moim życiu – podsumował mistrz.

Wojciech Nowicki podczas mytingu zajął trzecie miejsce w rzucie młotem. W biegu na 100 m najlepszą Polką w tej dyscyplinie była Marlena Granaszewska, Honorowa Ambasadorka Politechniki Białostockiej i absolwentka Wydziału Inżynierii Zarządzania.

– To jest moje miasto Białystok. Jestem wzruszona, zwłaszcza, że trenuję tu codziennie. Jestem dumna, że mogłam tu być i dobiec jako pierwsza z Polek – mówiła po zawodach nasza lekkoatletka.

Życzymy naszym sportowcom kolejnych życiowych rekordów! Poprzeczka jest naprawdę wysoka.

Gorąco zachęcamy studentów do rozwijania swoich sportowych pasji w Klubie Uczelnianym AZS Politechnika Białostocka, gdzie czeka na nich 13 sekcji sportowych!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Mityngu Ambasadorów Białostockiego i Podlaskiego Sportu:

(mz)