// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

35 absolwentów Politechniki Białostockiej otrzymało promesy wynajmu mieszkania komunalnego w nowobudowanym bloku przy ul. Depowej w Białymstoku w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

W pierwszej edycji programu „Mieszkanie dla absolwenta” do Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku zgłosiło się 131 osób. 120 z nich spełniło wymagane kryteria.

Zasady programu były na bieżąco dostosowywane do realiów. Została obniżona średnia ocen wymagana do zakwalifikowania do programu – z 4,75 do 4,5. Przedłużono też termin nadsyłania wniosków – do 15 marca. A 25 marca 2024 roku radni miejscy zdecydowali, że zamiast planowanych 93 lokali na potrzeby programu przeznaczonych zostanie 120 lokali mieszkalnych.

– Założeniem tego programu było przede wszystkim, aby zatrzymać osoby w moim wieku – studentów i absolwentów tutaj na miejscu w Białymstoku – mówi Mateusz Paszko, absolwent kierunku informatyka w Politechnice Białostockiej. Sam jest programistą w firmie Comarch.

– Oprócz średniej co najmniej 4,5 ze studiów, trzeba być mieszkańcem Białegostoku, nie posiadać żadnych własności ani współwłasności mieszkaniowych i po spełnieniu tych warunków można było się śmiało zakwalifikować do tego programu – dodaje Paszko. – Przyznam, że się cieszę i już gdzieś tam myślami sięgam jak to mieszkanie będzie wyglądać aby jak najszybciej, je zobaczyć i móc się do niego przeprowadzić. Koszt wynajmu takiego mieszkania to jest co najmniej kilka tysięcy, jeśli chodzi już o większe metraże. Jeśli chce się mieszkać z rodziną, z kimś bliskim to na pewno warunki oferowane w tym programie są konkurencyjne i wydaje mi się że, jest to dobra alternatywa dla osób w moim wieku, które szukają aktualnie mieszkania i swojego miejsca w Białymstoku.  Politechnika Białostocka jest bardzo dobrą uczelnią, która ma swoją renomę i dzięki niej można zyskać wiedzę, którą też posiadłem i wykorzystuję aktualnie w swojej pracy. Myślę, że to jest dobre miejsce dla każdego, kto się zastanawia gdzie zacząć swoje studia, gdzie w Białymstoku szukać swojego miejsca.

– To dobry start dla młodych – mówi Edyta Matys, absolwentka kierunku Inżynieria sanitarna w Politechnice Białostockiej. Na co dzień pracuje w firmie projektowo-budowlanej. – Zawsze można sobie odłożyć trochę więcej pieniędzy na swoje mieszkanie – cieszy się absolwentka.

Jednym z warunków była średnia ze studiów 4,5.

– Dla osoby, która uczyła się, to nie był trudny warunek, ale na pewno trzeba było trochę się pouczyć – dodaje Matys. – Studia w Politechnice Białostockiej były trudne, ale w pracy dalej zdobywam doświadczenie wynikające  z programu studiów.

Absolwentki i absolwenci Politechniki Białostockiej nie mają problemu ze znalezieniem ciekawej pracy, większy kłopot sprawia znalezienie samodzielnego lokum.

– Zauważyłem, że miasto daje możliwość młodym osobom wynajęcia tanio mieszkania – mówi Arkadiusz Abramowicz, absolwent kierunku informatyka w Politechnice Białostockiej. – Ceny idą w górę i to jest dobra opcja na początek. Bardziej ciężko znaleźć odpowiednie mieszkanie w dobrej lokalizacji.

Mieszkania przeznaczone dla studentów i absolwentów znajdują się w budowanym bloku pomiędzy ulicami Bema i Depową. Jest to 8-klatkowy budynek, w którym będzie 186 lokali mieszkalnych (o pow. od 25 do 58 m2): 90 mieszkań jednopokojowych, 78 mieszkań dwupokojowych i 18 mieszkań trzypokojowych. Każde z nich będzie mieć przynależną komórkę lokatorską. Do dyspozycji mieszkańców będą 242 miejsca parkingowe (90 miejsc pod budynkiem mieszkalnym, 79 miejsc w garażu i 73 stanowiska terenowe). Obecnie stan zaawansowania robót wynosi 80%. Trwają prace wykończeniowe w budynku, jest montowany osprzęt, przybory sanitarne i armatura oraz zagospodarowanie terenu. Budynek ma być oddany do użytkowania do końca sierpnia 2024 r.

– Mieszkania są pod klucz, to nie jest stan deweloperski, więc nie trzeba ponosić nakładów rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, żeby dostosować czy wykończyć mieszkanie – mówi Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstou. – Ceny najmu będą takie jak w innych mieszkaniach komunalnych, czyli w przypadku takich umów na czas nieokreślony to jest w okolicach 12-13 zł za metr kwadratowy, czyli takie mieszkanie w okolicach 40-50 m z opłatami to będzie koszt rzędu 1000 zł.

O Programie

„Mieszkanie dla Absolwenta” to program wspierający młodych ludzi w pozyskaniu pierwszego samodzielnego lokum. Kierowany jest do najlepszych studentów i absolwentów uczelni wyższych. Celem programu jest zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy, a przez wsparcie lokalnego biznesu w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników. Realizacja programu odbywa się z wykorzystaniem lokali Gminy Białystok, zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego.

Dla kogo?

Oferta wsparcia mieszkaniowego skierowana do:

  • studentów ostatniego roku studiów rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną ze średnią co najmniej 4,5 z ostatniego roku akademickiego
  • absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5

Warunki skorzystania z Programu:

  • nie posiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku mieszkalnego, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok;
  • zamieszkiwanie na terenie Miasta Białystok;
  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a miejscem świadczenia pracy jest Miasto Białystok
  • nie ukończenie w dacie złożenia wniosku 35 roku życia

Jakie mieszkania:

Lokale usytuowane są w nowopowstałych budynkach zlokalizowanych przy ul. Depowej w Białymstoku.

Powierzchnia lokalu wynajmowanego w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego będzie wynosić:

1) w gospodarstwach wieloosobowych nie mniej niż 7 m2 , ani więcej niż 20 m2

2) w gospodarstwach jednoosobowych nie mniej niż 10 m2 , ani więcej niż 30 m2

Na jak długo zawierana jest umowa?

Lokale wynajmowane są wyłącznie na czas trwania stosunku pracy na terenie Miasta Białystok.

W przypadku, gdy okres najmu trwa nieprzerwanie 10 lat umowa najmu zawarta na czas trwania stosunku pracy przedłuża się na czas nieoznaczony.

Najemcy zobowiązani będą do dostarczenia aktualnego zaświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy na terenie Miasta Białystok w terminie do dnia 31 maja każdego roku.