Wulkany kreatywności, innowacji i pasji! Takie są studenckie koła naukowe! Już niebawem zjednoczą swoje siły. W ramach VI Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA zaprezentuje się 15 kół naukowych z 3 uczelni partnerskich: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się 23-25 października 2024, jest Politechnika Białostocka.

Dinozaury nie działały w kołach naukowych i wyginęły. Przypadek? Nie sądzę! Bo w studenckich kołach naukowych realizowane są innowacyjne projekty na rzecz technologii, ekologii, sztuki, czy życia społecznego! Rozwijanie nowoczesnych technik badawczych w zakresie biotechnologii, fotografia, ochrona lasów i ekosystemów leśnych, technologie cyfrowe – w szczególności VR, czy programowanie robotów, które walczą
z konkurentami niczym zawodnicy sumo – tym m.in. zajmują się studenci z kół naukowych Politechniki Białostockiej, które zaprezentują się podczas VI Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA w naszej uczelni.

Celem wydarzenia jest wpieranie działalności studenckich kół naukowych, działających w Politechnice Białostockiej, Politechnice Lubelskiej oraz Politechnice Rzeszowskiej. Uczelnie te współtworzą Politechniczną Sieć VIA CARPATIA. Podczas trzydniowego spotkania 23-25 października 2024 poznamy efekty pracy 15 kół naukowych, po 5 z każdej uczelni partnerskiej. Ambitni studenci zaprezentują swoje możliwości, projekty i energię, która mogłaby zasilić niejedną elektrownię. Wymiana doświadczeń oraz pomysłów może być inspiracją do rozwijania współpracy międzyuczelnianej i przenikania się potencjałów.

W wydarzeniu wezmą udział jedynie prezentujące się koła naukowe oraz przedstawiciele 3 uczelni partnerskich.

Ze strony Politechniki Białostockiej udział w VI Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA wezmą studenckie koła naukowe:
 Politechnikę Lubelską reprezentować będą studenckie koła naukowe:
  • Wodociągów i Kanalizacji HYDROS
  • Inżynierii Polimerów CARBON
  • Uczenia Maszynowego ATLAS
  • Podstaw Inżynierii Produkcji
  • Technologii Informatycznych i Multimedialnych TeamWEB
 Politechniką Rzeszowską reprezentować będą studenckie koła naukowe:
  • Polityki Bezpieczeństwa Państwa
  • Formula Student Rzeszów
  • Immersja. Dostępna rzeczywistość
  • Automatyków i Robotyków „ROBO”
  • Informatyki Przemysłowej
VI Konferencja Kół Naukowych w ramach „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”, finansowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpocznie się w środę 23 października 2024 r. uroczystą kolacją. Obrady i prezentacje kół naukowych odbywać się będą 24 października w godz. 9:30 do 16:00. Uczestnicy zwiedzą też Białystok i Muzeum Pamięci Sybiru.

Harmonogram* VI Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA
23–25 października 2024 roku / Politechnika Białostocka

23 października 2024 (środa)
  • 15.00 – przyjazd do Białegostoku i zakwaterowanie w Hotelu (Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska)
  • 19.00 – uroczysta kolacja powitalna dla uczestników konferencji
24 października 2024 (czwartek) / Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB, ul. Zwierzyniecka 16
  • 9.00 – 9.20 – rejestracja uczestników konferencji
  • 9.30 – konferencja prasowa
  • 9.40 – 11.30 – rozpoczęcie konferencji i prezentacje kół naukowych – sesja posterowa
  • 11.30 –11.50 – przerwa kawowa
  • 11.50 – 14.00 – prezentacje osiągnięć lub prowadzonych badań (Aula)
  • 14.00 – 14.40 – obiad
  • 17.00 – spacer z przewodnikiem po Białymstoku lub czas wolny (opcja dla chętnych, czas ok. 1h)
  • 20.00 –  integracyjna kolacja dla uczestników konferencji
25 października 2024 (piątek)
  • 10.15 – wykład z rozwoju kompetencji miękkich
  • 11.00 – przerwa kawowa
  • 11.20 – 11.40 – zakończenie konferencji, wręczenie certyfikatów (CNK)
  • 12.30 – 14.30 – zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru
  • 15.00  – 16.00 – obiad i wyjazd uczestników
*harmonogram może ulec zmianie

Wydarzenie honorowymi patronatami objęli: Rektor Politechniki Białostockiej, Minister Edukacji, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.
Partnerem Strategicznym przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Patronat medialny: Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, BiałystokOnline

Więcej  o VI Konferencji Kół Naukowych Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA w serwisie poświęconym wydarzeniu – sprawdź!
Więcej o działaniach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA – sprawdź!

W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 kół naukowych! Czym się zajmują? Dowiedz się więcej – wejdź na stronę!
Jak wyglądała III Konferencja Kół Naukowych Politechnicznej Sieci Via Carpatia, której gospodarzem była Politechnika Białostocka? Zobacz na stronie!

(mz)