// tylko V12 // tylko V13 i nowsze
Zaznacz stronę

Uczniowie z białostockich szkół ponadpodstawowych: VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta, Technikum Programistycznego INFOTECH oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa stanęli na podium 2. edycji konkursu „Wschodzący Innowatorzy”. Politechnika Białostocka nagrodziła ich za ciekawe, autorskie projekty techniczne, które jednocześnie zawierały propozycję rozwiązania problemu zgłoszonego przez przedsiębiorstwo regionalne. Kilka ich pomysłów ma realną szansę na wdrożenie.

 

Zwycięzców 2. edycji konkursu „Wschodzący Innowatorzy”, który Politechnika Białostocka ogłosiła w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA, poznaliśmy na uroczystej gali, która odbyła się 25 czerwca 2024 r. Spośród 10 finałowych projektów komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze. Ich autorzy otrzymali nagrody finansowe. Każdy z członków zwycięskiego zespołu otrzymał czek w wysokości: 2000 zł za zajęcie I miejsca, 1500 zł za zajęcie II miejsca, 1000 zł za zajęcie III miejsca.

Na najwyższym podium konkursu stanął zespół z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku w składzie: Mateusz Czarnowicz, Jakub Szerszeń, Wojciech Zakrzewski. Uczniowie pracowali pod opieką nauczycielki Mirosławy Biegluk. Podjęli się wyzwania rzuconego przez firmę AquaRD Sp. z o.o. i opracowali „Tester siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych”.

– Wygrana bardzo nas cieszy. To zwieńczenie naszej sześciomiesięcznej pracy. Z naszego pomysłu może skorzystać przede wszystkim branża telekomunikacyjna. Jednak uważam, że pośrednio każdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu, kiedyś doświadczy naszego urządzenia. W naszej szkole nie mamy przedmiotów typowo technicznych, dlatego udział w konkursie okazał się sposobem na to, żeby rozwinąć się w tej dziedzinie, pogłębić umiejętności i wiedzę – mówił Jakub Szerszeń, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

Miejsce drugie zajął projekt pt. „Opracowanie innowacyjnej platformy edukacyjnej z elementami dziennika elektronicznego”. Jego autorzy Wiktor Grochowski, Valentin Banobre-Kalinowski, Jakub Dominik Kamiński to uczniowie Technikum Programistycznego INFOTECH. Mentorką drużyny była Katarzyna Janewicz. Zadanie zleciła firma: Incepton Sp. z o.o.

– Stworzyliśmy aplikację personalnego asystenta ucznia Skoolapp. To sposób na ogarnięcie chaosu, związanego z codzienną edukacją. Cieszymy się, że znalazła się taka firma, która zleciła w konkursie to zadanie. Dla nas to dowód na to, że są inni, którzy dostrzegają, że nie jest łatwo młodym ludziom połapać wszystkie wątki szkolne, takie jak dziennik elektroniczny, zajęcia online, komunikację z nauczycielami i sekretariatem szkoły i wiele innych spraw. Przygotowując się do konkursu przeglądaliśmy różne zadania zgłoszone przez firmy i to był jedyny temat, który odpowiadał naszym umiejętnościom i zainteresowaniom. Dlatego cieszymy się, że ktoś inny też widzi problemy w edukacji tak jak my i mogliśmy współpracować – mówił Wiktor Grochowski, uczeń Technikum Programistycznego INFOTECH.

Miejsce trzecie przyznano drużynie z Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku w składzie: Mateusz Masełbas, Piotr Leoniuk, Szymon Oleksiuk. Uczniów wspierał ich nauczyciel Łukasz Lipski. Zadanie konkursowe nosiło tytuł „Zaprojektowanie i wykonanie skutera z drewna o napędzie elektrycznym”. Firma zlecająca to MAD Bicycles Adam Zdanowicz.

– Naszego trzeciego miejsca nie uznajemy za porażkę. W konkursie wystartowaliśmy po raz pierwszy i  zebraliśmy tu ogromną sumę doświadczeń. Nauczyliśmy się radzić sobie z problemami, które wynikały z pracy przy rowerze. Nauczyliśmy się od czego zacząć projektowanie, żeby to wszystko miało sens i prowadziło do gotowego produktu. Mieliśmy okazję poznać charyzmatycznego twórcę rowerów customowych – Adama Zdanowicza. Człowieka, który udowodnił nam, że jeśli się chce, to nie ma rzeczy niemożliwych. Nauczyliśmy się korzystać z wielu sprzętów i aparatury, który jest na wyposażeniu naszej szkoły. Nauczyciele pomogli nam z skorzystać z tych zasobów. Poznaliśmy Politechnikę Białostocką… Kiedy to zebrać w całość, to odnieśliśmy wielki sukces – podkreślał Mateusz Masełbas, uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

„Wschodzący Innowatorzy” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym należało opracować autorskie rozwiązanie zadania technicznego, zgłoszonego przez jedną z firm z regionu. Takie wyzwanie postawiła młodzieży Politechnika Białostocka, w ramach swojego zaangażowania w Politechniczną Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wpisanego w nią działania „Biznak – rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych”.

W drugiej edycji konkursu przedsiębiorstwa zgłosiły w sumie 21 zadań praktycznych z zakresu logistyki, techniki, technologii. Próbowali je rozwiązać młodzi innowatorzy ze szkół ponadpodstawowych.

Do finału konkursu dotarło 10 zespołów uczniowskich. Ich pomysły dotyczyły m.in. opracowania autonomicznego robota magazynowego, opracowania innowacyjnej platformy edukacyjnej z elementami dziennika elektronicznego, testera siły sygnału radiowego różnych technologii komórkowych, czy też zaprojektowania i wykonania skutera z drewna o napędzie elektrycznym (czytaj: W finale konkursu Wschodzący Innowatorzy swoje pomysły zaprezentowało 10 zespołów uczniowskich)

Uczniowie tworzyli swoje projekty we współpracy z wykładowcami Politechniki Białostockiej i specjalistami z firm: AquaRD Sp. z o.o., Danwood, Incepton Sp. z o.o., MAD Adam Zdanowicz, Trójwymiarowi.pl s.c., SaMASZ Sp. z o.o., SMP Poland Sp. z o.o., „Jedna i Druga” Agata Cimoch, Katarzyna Wilczewska sc.

– Z przyjemnością patrzyłem na tę młodzież, bo rzeczywiście za jakiś czas, będą oni kształtować przyszłość techniki, przyszłość nowoczesnego przemysłu. Mam też taką nadzieję, że po drodze zdecydują się na studia w Politechnice Białostockiej i pod okiem naszych wykładowców rozwiną skrzydła. To co mnie naprawdę zbudowało, to poziom projektów laureatów naszego konkursu. Uważam, że pod względem informatyczno-elektronicznym dorównują one poziomowi prac inżynierskich. Uważam, że mają dużą szansę na wykorzystanie w praktyce. Nasi wschodzący innowatorzy odkryli więc w sobie żyłkę zmieniania rzeczywistości – mówił dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej.

Galę wręczenia nagród w 2. edycji konkursu uświetniło wystąpienie Adama Zdanowicza „Książę z Bajkiem – czyli jak zostałem awatarem”. Laureat tytułów Honorowego oraz Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej jest twórcą niezwykłych rowerów castomowych. Dwukrotnie, w 2019 i 2024 roku, zdobył tytuł Najlepszego Spersonalizowanego Pojedynczego Egzemplarza na wystawie OBC CruiserCon w Las Vegas, USA. Jest założycielem największej polskiej pracowni projektowo-wykonawczej rowerów niestandardowych, Mad Bicycles. Wyróżnia się osobistym podejściem do każdego pojazdu – żaden nie jest identyczny. Jego rowery są wybierane przez znane postacie z polskiej sceny muzycznej oraz artystów o międzynarodowej renomie, takich jak Slash z Guns N’ Roses, Michał Szpak, czy legenda polskiego rocka Zbigniew Hołdys. Robił też rowery dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Zaprojektował pierwszy na świecie rower wykonany z lodu. Adam Zdanowicz był też autorem jednego z tematów zgłoszonych przez przedsiębiorców w konkursie „Wschodzący Innowatorzy”.

Serdecznie gratulujemy laureatom, ich szkolnym opiekunom!

Dziękujemy też regionalnym firmom i organizacjom za wsparcie konkursu.

Dzięki triadzie: uczelnia, uczeń, biznes, mogły zrodzić się innowacyjne pomysły. Warto przypomnieć, że zwycięski projekt pierwszej edycji doczekał się swojej kontynuacji. Na mocy trójstronnego porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Białostocką, uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz Białowieskim Parkiem Narodowym na realizację ma szansę wymyślona przez licealistki maszyna do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów.

Konkurs „Wschodzący Innowatorzy” jest realizowany w ramach działania „BIZNAK – Rozwijanie i wspieranie aktywności komercjalizacyjnej uczniów szkół ponadpodstawowych” w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Partnerami konkursu są: Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Oddział Białostocki Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Klaster Przemysłowy Evoluma.

(mr)